Apple CEO’su Kendi Kripto Para Birimini Çıkartma Fikrine Nasıl Bakıyor?

0

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden birisi olan Apple‘ın CEO’su Tim Cook, firmanın aynı Facebook gibi kendi kripto para birimini üretmeye niyeti olup olmadığını yanıtladı. Özellikle Apple Pay Başkan Yardımcısı tarafından geçtiğimiz tarihlerde kripto paralarla ilgili yapılan açıklamadan sonra birçok analist Apple’dan da Facebook benzeri bir hamle gelebileceğini ifade etmişti.

Fransız bir haber kanalı ile röportaj yaptığı esnada kripto para sorusunu yanıtlayan Cook, hayalleri suya düşürdü:

”Hayır, kendi kripto paramızı üretmeyi düşünmüyoruz. Ben gerçekten de para birimlerinin eyaletlerin veya devletlerin ellerinde kalmasının uygun olduğunu düşünüyorum. Özel bir kurumun modern bir para birimi üretmesi fikrine iyi bakmıyorum.”

Cook: Kendi Kripto Paramızı Çıkartmayacağız

Cook’un yorumları aslında en büyük rakiplerinden birisi olan Samsung’un attığı son hamlelerle çelişmekte. Samsung kripto paralar konusunda nispeten geriden gelse de, blockchain konusunda alanında en öncü kurumlardan birisi olarak biliniyor. Samsung buna ek olarak amiral gemisi telefonu S10’un destekleyeceği kripto paraları da açıklamıştı. Apple ise Samsung’un yanı sıra  ödeme sektöründe de Visa, MasterCard ve PayPal gibi rakiplerle savaşmakta. Apple Pay’in üç rakibi de Facebook’un ünlü kripto para projesi Libra’ya yatırım yaptı ve Libra Association’un kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Cook ise, para birimlerinin aynı ulusal savunma gibi devletlerin elinde olması gereken bir unsur olduğun dile getirdi.

”Hükümetin sorumluluklarını almaları için temsilcilerimizi seçiyoruz. İşletmeler bu şekilde seçilmiyor, bunlar bu alanda hadlerini aşıp zarar vermemeli.”

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?