Bayern LB, 2020’de 90,000 Dolara Ulaşacağını Öngörüyor!

0

Alman bankacılık devi Bayern LB, stok akış oranına dayanan tahmininde en büyük kripto paranın 2020’de 90,000 dolara ulaşacağını öngörüyor.

Devlet destekli Alman bankası BayernLB, Bitcoin‘i altın ile kıyasladığı ve 2020’de büyük sıçramaya yakın olduğunu öne sürdüğü bir rapor yayınladı.

Münih merkezli banka tarafından 1 Ekim’de yayınlanan son araştırma raporunda, yaklaşan blok ödülü yarılanmasının henüz fiyatlanmadığı vurgulandı.

Dahası, bankaya göre önemli bir indikatör, Bitcoin’in yarılanma ile beraber 90,000 dolara ulaşma yolunda olduğunu gösteriyor.

İlgili rapor, dolaşımdaki arzın her yıl üretilen miktara bölünmesiyle altın gibi değerli metallerin gelecekteki fiyatını tahmin etmek için sıklıkla kullanılan stok akış oranına dayanıyor.

Raporda, “Kesin olan şey, Bitcoin’in stok akış oranı, 2020’nin Mayıs ayında 25.8’den yaklaşık 53’e şiddetli bir biçimde artacak ve altının stok akış oranına çok yaklaşacak. Karşılaştırma için altının stok akış oranı şu anda 58. Mayıs 2020 stok akış oranı, Bitcoin’e uygulandığında yaklaşık 90,000 dolar gibi baş döndürücü bir fiyat ortaya çıkıyor. Bu, fiyatın şu anda 8000 dolar olduğu göz önüne alındığında yaklaşan yarılanmanın neredeyse hiç fiyatlanmadığını gösteriyor.” ifadeleri kullanılıyor.

Rapora göre, Bitcoin’in 21 milyonla sınırlı arzı onu “ultra-sert” bir para yapıyor:

“…Stok akış oranı yaklaşımı, Bitcoin’i anlamak için iyi bir buluşsal yöntemdir. Bu yaklaşım, Bitcoin’in bir ‘ultra-sert’ para tipi olarak tasarlandığını ortaya koyuyor. Bitcoin, gelecek sene hemen hemen altın kadar yüksek derecede sertlik gösterecek. 2024’te, tekrar bir yarılanma daha gerçekleştiğinde, kripto paranın sertlik derecesi bir kez daha ciddi biçimde artacak. Altın, yüksek stok akış oranını bin yıllar süren zor yoldan kazanmak zorundayken Bitcoin’in tamamen dijital karakteri, stok akış oranının çığır açan bir hızla artmasını mümkün kılan ‘arz mühendisliği’ne olanak tanıyor.”

“Son derece riskli” uyarısı

Öte yandan raporda Bitcoin ve kripto paralara yatırım yapmanın son derece riskli olduğu belirtiliyor. Ayrıca stok akış oranının uzun vadede kötü bir gösterge olabileceği de kaydediliyor:

“Bir tahminci olarak en iyi istatistiksel modelin bile geleceği tahmin etmeye çalışırken başarısız olabileceğini çok iyi biliyoruz. Kuşkusuz stok akış modeli için en büyük sınama gelecek seneki yarılanma olacak.”

Devamında, 2024’teki yarılanmanın ardından stok akış oranının insanlık tarihinde benzeri görülmemiş bir seviyeye, 100’ün üzerine çıkacağı, böyle bir parasal standardın ne gibi tepkiler doğuracağını kimsenin bilmediği vurgulanıyor.

Toplam aktifleri 240 milyar doların üzerinde olan Bayern LB; krediler, varlık yönetimi, tahvil ihracı ve menkul kıymet alım satımı gibi geniş bir yelpazede finans hizmetleri sunuyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?