6000’li Rakamlardaki Öldük Bittik Tripleri :)

0

Biliyorum ki bu yazıyı okuyanlardan çok çok azı kripto paraların 5-6 yıl öncesini biliyor. O yılları düşündüğümüze, bitcoin fiyatı 150 dolarlı rakamlarda seyrederken bir anda 60-70 dolara düştüğünde aman bitcoin öldü, bittik, bu noktadan daha fazla yukarıya gitmez gibi türlü türlü senaryolar akıllara gelirdi. Hatta 2013 yılı sonu 1000 doların üzerine çıkıp sonrasında 2014 yılı başlarında gerçekleşen olumsuz olaylar neticesinde 150 dolara kadar tekrar gerilediğinde yine aynı karamsarlık devam etti. O dönemleri ele aldığımızda 1000 dolarlı rakamlar o kadar büyük gelirdi ki gözümüze, çoğu yatırımcı bu rakamın nihai rakam olacağı konusunda hem fikir olurdu. Bundan daha fazla yükselemeyeceği ve en fazla 1000-1200 seviyelerini göreceğimiz konusu topluluk içerisinde sıklıkla dile getirilirdi.

Geçmiş dönemleri hatırlayıp şimdiki 6500 dolarlı rakamlarda öldük bittik triplerini görünce yüzüme istemsizce tuhaf bir gülümseme geliyor, hay allah ne diyor bunlar diyorum. Hatta youtube’da twitter’da yeni çıkan kripto para fenomenlerinin öldük bittik, bu iş buraya kadar gibi hikayenin tamamını görmeden (veya bilmeden) yaptıkları yorumlar gerçekten içler acısı, işin tuhaf yanı ise çoğu insanın bunları sorgusuz sualsiz doğru kabul edip kripto paralara farklı gözle bakıyor olması..

Arkadaşlar, bitcoin veya kripto para konusunu yalnızca “fiyat bazlı” olarak değerlendiremeyiz. Bu işin gerçekten de çok sağlam bir felsefesi var, her ne kadar teknolojinin bir ürünü, bir sonucu olsa da, sosyo-ekonomik boyutu çok daha büyük.

Düşünün, 10 yıl öncesine kadar böyle bir olgu yoktu ve şu anda bu olguya/nesneye neden insanlar binlerce dolar para veriyor ve satın alıyor olabilir? Bunun bir çok sebebi var ve bunu şimdiye kadar da yüzlerce defa yazdık çizdik, ufak bir araştırmayla bu konunun derinine inebilirsiniz, ve indiğinizde göreceğiniz şey sizi şaşırtabilir, o andan itibaren de artık bitcoin fiyatına çok da takılacağınızı sanmıyorum. Çünkü bu işin gerçek felsefesini anlayanlar için bitcoin paha biçilmez! $6bin, $3bin, $20bin, hiç bir anlamı kalmayacak..

Bitcoin’in uzun vadede tek bir dünya parası olabileceğini düşünün ve bundan sadece 21milyon adet var, buna ne kadar değer biçerdiniz? Bence bu rakamlar bile 5-6 yıl önceki 100 dolarlı rakamlar gibi çok komik kalırdı, hesabını kendiniz yapın artık..

 

Bitcoin dünya üzerinde her yerde harcanabilen geçerli bir para birimi olabilir mi? Kesinlikle olabilir, bunun aksini söylememiz için hiç bir neden yok. Çünkü bitcoin’in rakipleri, her hangi bir değerli metale veya değere dayanmayan ve sınırsızca basılabilen kağıt paralardır. (Bu konu hakkında Erkan Öz hocanın çok önemli çalışmaları var, kendisinin twitter adresini buraya ekliyorum, konunun derinine inmeniz için takip etmenizde fayda var). Kağıt paraların (fiat para, itibari para) durumu ülke olarak yaşadığımız son olaylarla birlikte artık iyice görülmüş olmalı, sanmayalım ki bu sadece TL’nin başına geliyor gelecek, yakın gelecekte ön görülen küresel finans krizi geldiğinde, dolar veya euro gibi para birimleri de çok çok ciddi yaralar alacak. Hatta bazı uzmanlara göre, tüm fiat paralar artık yaşamlarının sonuna doğru yaklaşıyor. Yerine geçecek olan ise? E hadi bunu da siz tahmin edin..


Levent Türk – coin-turk.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?