XRP Menkul Kıymet İlan Edilirse Borsalar Tehlikede!

0

Bloomberg tarafından aktarılan bilgilere göre kripto para sektörünün en büyük yatırım fonlarından birisi Bitwise Asset Management, XRP yatırımcılarını resmen terketti. ABD’li regülatörlerin dava açtığı Ripple ve bunun kripto para birimi XRP’ye yönelik tavır, kısa süre içerisinde oldukça sertleşti. Bitwise Asset Management ise buna dahil olarak XRP yatırımını bitirdiğini belirtti.

XRP Delist Haberlerine Yenisi Eklendi

Bitwise’ın 10 Crypto Index Fund (BITW) isimli kripto para yatırım fonu 9 Aralık tarihinde piyasaya sürülmesinden bu yana %180 artış yakaladı. Bitwise ise bu fonun üçüncü sırasında yer alan XRP’yi artık fondan çıkardığını ve bütün XRP pozisyonlarını likide ettiğini duyurdu. Bugün yapılan duyuruda ABD’nin finansal regülatörünün aldığı kararın etkili olduğu ve 1,3 milyar dolarlık dava netleşene kadar XRP yatırımı düşünülmediği belirtildi.

SEC tarafından açılan dava ve yöneltilen iddianamede XRP’nin menkul kıymet olduğu, Ripple’ın ise izinsiz menkul kıymet satışı yaptığı belirtiliyordu. Ripple yöneticilerinin yıllarca yüklü XRP satışları ile hem şirketi hem kendilerini finanse ettiğini belirten SEC’nin bir adım atacağı tahmin ediliyordu. SEC tarafından atılan dava kararının XRP fiyatına yaklaşık %50 düşüş getirmesi ise birçok kişi tarafından tahmin edilmiyor veya bu kadar çabuk beklenmiyordu.

Bitwise: XRP Risk Teşkil Ediyor

Bitwise, 22 Aralık tarihinde açılan davayı örnek göstererek Ripple’ın şu an risk teşkil ettiğini ve olası bir menkul kıymet kararı ile fonun genel kazanç oranının sert düşebileceğini belirtti.

Lider kripto para birimi Bitcoin ve toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi ETH ise daha önce  menkul kıymet belirsizliğini çözüme kavuşturdu. İki kripto paranın SEC tarafından net bir şekilde menkul kıymet olmadığı belirtildi. XRP ise böyle bir açıklamaya sahip değildi ve açılan dava bunun nedenini gösteriyor.

XRP Menkul Kıymet İlan Edilirse Borsalar Tehlikede

Bitwise’ın yanı sıra birçok kripto para borsası da XRP’yi platformlarından çıkardı. XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi bunu listeleyen kripto para borsalarına ceza yağmasına sebep olabilir. Bu sebeple kripto para borsalarının şimdiden hamle yapmaya ve XRP’yi delist etmeye başladıkları görülüyor. XRP fiyatının delist haberleri geldikçe daha fazla düşmesi oldukça olası.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?