XRP Balinaları Satış Yaptı ve %30 Düşüş Gerçekleşti!

0

XRP balinaları, Ripple ile ilgili dava kararından sonra inanılmaz bir hızla azalmaya başladı. Brad Garlinghouse tarafından dün sabah yapılan açıklamada şirkete SEC tarafından dava açılacağı ve SEC’nin kripto para sektörüne savaş açtığı belirtilmişti. XRP balinaları da bu haberin verilmesinden sonra sayıca azalırken gece gelen dava haberi ile adeta dibi gördü.

XRP’ye Yönelik Dava Her Şeyi Bitirdi

SEC, dün gece yayınladığı bildiride Ripple ve şirketin iki yöneticisine 1,2 milyar dolarlık lisanssız menkul kıymet satışından dava açacağını belirtti. Federal menkul kıymet yasalarının ihlal edildiğini ifade eden SEC, 70 sayfadan çok bir iddianame ile aslında Ripple ekosistemine korku saldı.

Kripto para araştırma şirketi Santiment tarafından aktarılan bilgilere göre ise XRP balinalarının sayısında önemli bir düşüş var. Küçük çaplı XRP cüzdan adreslerinde büyük değişimler olmadığını belirten Santiment, balina adreslerinde ise yoğun bir hareketlilik görüldüğünün altını çizdi.

Ripple Balinaları Satış Yapıyor

10 milyondan fazla XRP’ye sahip cüzdan adreslerinin sayısında söz konusu gelişmenin duyulmasından beri 18 cüzdan azalma yaşandığı görülüyor. 10 milyon tokenin değeri dün sabah saatlerinde 490.000 dolar seviyelerindeyken an itibarıyla 350.000 dolar seviyelerine geriledi ve aslında bu durum balinaların neden yüklü XRP satışı yaptığını gösteriyor.

Buna ek olarak Ripple kurucularından Jed McCaleb’e bu sabah itibarıyla yine milyonlarca dolarlık XRP gönderildiği tespit edildi. Görünüşe göre hem balinalar hem de Ripple yöneticileri gemiyi terk etmeye başladı. XRP fiyatının son 24 saat içerisinde %33’lük düşüş yaşaması ise yapılan yüklü satışların bir kanıtı olarak öne çıkartılabilir.

XRP Delist Duyuruları Başladı

Ripple CEO’su davaya karşılık vereceklerini ve yasal haklarını arayacaklarını ifade etse de şimdiden kripto para borsalarının XRP’yi delist etmeye başladığı görülüyor. İlk başta Beaxy gibi küçük borsalar delist haberi verdi. Bunun devamında Coinbase veya Binance gibi kripto para borsalarının delist haberi paylaşması ise XRP değerini sıfıra kadar götürebilir.

Yatırımcılar ise bu malum sondan kaçmak için şimdiden zararı kabul ederek yüklü satışlar yapmaya başladı. 3,30 dolardan 0,11 dolara kadar düşen XRP, son aylarda yeniden yükseliş umutlarını tazeledi ancak gelen bu dava haberi kesinlikle yatırımcıların hayallerini suya düşürd

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?