Wall Street’ten Bir Şirket Daha Bitcoin Kervanına Katıldı

0

Business Insider’ın 17 Mart tarihli haberine göre; ABD menşeili varlık işlemleri firması Jane Street Capital’ın platformunda işlem gören varlıklardan biri de bitcoin. Haberde şirketin tüm dünyada günlük 13 milyar dolar değerinde hisse senedi işlemi yaptığı bildiriliyor.

2000 yılında kurulan şirketten yapılan bir duyuruda şu ifadeler geçiyor: Jane Street tüm dünyada bitcoin de dahil olmak üzere birçok varlık sınıfında 56’dan fazla ürünle işlem yapıyor. Business Insider’a konuşan “ismini vermek istemeyen kaynaklar” şirketin kripto işlemlerine geçtiğimiz sene başladığını aktarıyor. Şirketin web sitesinde ise 2017 yılında tüm ürünlerin toplam 5.6 trilyon dolar işlem gördüğü belirtiliyor.

22 Şubat 2016’da Landon Thomas Jr. tarafından kaleme alınan New York Times makalesinde şirket “gizli kapaklı bir ETF (borsa yatırım fonu) şirketi” olarak tanımlanıyor. Jane Street Capital’ın bitcoin işlemlerinden elde ettiği kar, veriler kamuyla paylaşılmadığı için tam olarak bilinmiyor. Ancak şirket kripto piyasalarındaki etkisini artırmayı misyon edindiğini açıklıyor:

“Jane Street daima uzun araştırmalar sonucu yatırım fırsatlarına şans vermiştir ve bundan sonra da bu tutumunu sürdürecektir. Piyasadaki kripto para ürünleri aktif bir şekilde ve sürekli olarak faaliyet gösterdiği sürece oyuna girmeye hazırız.”

Bu haberin belki de en sevindirici yanı Jane Street’in ABD’nin finans kalesi ve bir anlamda dünyada geleneksel finansın başkenti Wall Street’ten olması. Wall Streetli birçok şirket ve yatırımcının son zamanlarda kripto paralara ilgi göstermeye başladığı göze çarpıyor. Örneğin meşhur yatırımcı Bill Miller Aralık 2017’de yatırım fonunun yarısını Bitcoin’de tuttuğunu açıklamıştı. Son tahlilde şu çıkarımı rahatlıkla yapabiliriz: Geleneksel aktörlerin kripto piyasasına adım atmasıyla birlikte geleneksel finansla kripto dünyası arasındaki makas giderek kapanıyor.


Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?