Visa Ve Mastercard Ülkeden Çekilirken Merkezi Finans Rusya’yı Zayıflatıyor

0

SWIFT, PayPal, Mastercard ve Visa sonunda merkezi finansın açıklarını ortaya çıkardı mı? Kripto yakında Rusya’da kalan tek işlem yöntemi olabilir.

Mastercard ve Visa artık Rusya içinde faaliyet göstermeyeceklerini açıkladılar . Rusya , SWIFT ağı ve PayPal’dan zaten koptuğu için , merkezileştirilmiş finansal hizmetlere özel güvenin etkisi giderek daha belirgin hale geliyor.

Coin Bureau‘dan Guy Twitter’da şunları kaydetti :

“Artık Visa ve Mastercard Rusya’daki hizmetleri askıya aldığına göre, toplumun bu merkezileştirilmiş ödeme hizmetlerine ne kadar bağımlı olduğuna dair bir fikir edineceğiz.”

Merkezi ödeme hizmetleri

Başkan Zelensky tarafından talep edilen hamle, Rusya’yı içeren işlemler 2021’deki net gelirlerinin % 4’ünü oluşturduğundan Mastercard’a 756 milyon dolara mal olabilir. Tüm bunlar; Rusları para taşımak için en kritik üç hizmetten mahrum bırakıyor.

Fiili yaptırımlar olarak hareket etmek için merkezi ödeme çözümlerini kaldırmak son derece güçlüdür. Ancak bu hamleler, Rusya’nın uluslararası alanda kınanmış savaş çabalarını doğrudan engelleyecek olsa da, savaşa karşı çıkan ve hayatını yaşamaya çalışan her Rus vatandaşını da etkileyecek.

Banka kaçakçılığı raporları, maaş ödeme sorunları ve günlük işlerin aksaması, savaşa dahil olan tüm ülkelerdeki sivilleri etkiliyor. Raporlar, Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’da bir milyondan fazla teknoloji uzmanının çalıştığını gösteriyor. Konuya aşina olan kişiler, birçoğunun Web3’te çalıştığını söylüyor.

Halihazırda işçiler için kripto ödemeleri ayarlanmış olan projeler, merkezi hizmetlerin kapatılmasından etkilenmeyecek. Ancak, çalışanların yine de market alışverişi yapması ve kira ödemesi gerekiyor, bu faaliyetler bulundukları yerde kripto ile mümkün olmayabilir.

Ukrayna’daki savaşa karşı olanlar için bu mali yaptırımları desteklemek cezbedici gelse de, keskin bir soruyu gündeme getiriyor; Ülkeniz haksız bir savaş yürütürse, PayPal, çevrimiçi bankacılık ve banka veya kredi kartlarınızın kapatılmasını bekler miydiniz? Ailenizi nasıl beslersiniz?

Merkeziyetsiz ödeme hizmetleri

Web3, ademi merkeziyetçilik yoluyla birçok potansiyel ödeme çözümü sunar. Bu çözümler, sıradan sivillerin servetleri üzerinde özerkliğe sahip olmalarına izin verebilir. Block (eski adıyla Square) gibi şirketler, merkezi olmayan ödeme çözümlerinde öncülük etmeye çalışıyor . Kasım ayında, gelecek CashApp gibi diğer Block uygulamalarına daha fazla entegrasyon ile merkezi olmayan bir borsa olan tbDEX’i duyurdular.

Mallar ve hizmetler için ana ödeme yöntemi olan kripto para biriminden hala çok uzaktayız. Bununla birlikte, çatışmalardan etkilenen birçok sivil, merkezi kontrolden bağımsız olarak işlem yapmanın yollarını ararken önümüzdeki aylarda daha yeni kripto hakkında bilgi edinecek.

Bu argümanın bir de ters tarafı var; Rusya’nın yerinde tamamen merkezi olmayan bir ödeme sistemi olsaydı, dünyanın geri kalanı aynı şekilde yaptırımları uygulamak için mücadele edebilir. Ancak, karşıt ulusların uygulayabileceği diğer mevcut yaptırımların eksikliği olmazdı.

Mastercard ve Visa için sırada ne var?

Bu yılın başlarında, Kanadalı girişim kapitalisti Chamath Palihapitiya, Mastercard ve Visa’nın 2022’nin en büyük kaybedenleri için ipuçları olduğunu tahmin etti. Tahmininin ana katalizörü olarak Web3’ün merkezi olmayan ödeme altyapısının yükselişini gösterdi. Ancak, merkezi ödeme çözümleri Rusya’dan çekilmeye devam ederken, sadece bunu yaparken zayıflıklarını mı vurguluyorlar?

Rus bankaları Visa ve Mastercard’ın kaldırılmasının ardından Çin kart sistemi UnionPay‘e geçmek için acele ediyor . Ancak bunun kredi ve banka kartları Mastercard veya Visa ağlarında çalışan Rusya’nın genel nüfusunu nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

Ocak ayında Mastercard, kendi kartları ile NFT satın alınmasına izin vermek için Coinbase ile bir ortaklık duyurdu. Şirketin Web3’ü kabul etme yönündeki hamleleri uzadı, ancak dünyadaki olaylar, geleneksel finansal kurumların benimsenme hızına meydan okumada önemli ölçüde rol oynayabilir.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?