Ünlü Dolandırıcılık Ustası Jordan Belfort “Bitcoin artık patladı” Diyor

0

Wall Street’in en ünlü dolandırıcılık ustalarından Jordan Belfort Bitcoin hakkında eleştirilerde bulundu. Belfort Bitcoin’in artık dünya çapında bilindiğini bu yüzden yaşamına devam edemeyeceğini söyledi.

Jordan Belfort daha önceden pump ve dump yaparak dolandırdığı yatırımcılar tarafından mahkemeye verildi, 22 ay hapis cezasına aldı ve kurbanlarına 110 milyon dolar geri ödedi. CNBC’de bir programa katılan Belfort Bitcoin’in genç yatırımcılar tarafından keşfedilip bu yatırımcıların gözü boyanarak ve teknolojiyle ‘beyinleri yıkanarak’ ayakta kaldığını ifade etti.

Ben de dolandırıcıydım. Bu işi iyi bilirim. Bitcoin artık patladı, yakalandı. Bütün olay zaten çok saçma. Çocukların resmen beyni yıkanmış, durumun ne kadar kötü olduğunun farkında değiller.

Belfort’ın hayat hikayesi Leonardo di Caprio’nun başrolde oynadığı “The Wolft of Wall Street” filmine konu olmuştu. Belfort’ın iddiasına göre yüksek miktarda BTC sahibi olanlar artık satmaya başladı ve satın alanlar kendilerini beklentiyle oluşmuş balonun içerisinde buldu. Bu tarz alıcıların “iyi kalpli” olduğunu belirten Belfort, uzun vadeli beklentilerle inançların taze tutulduğunu söyledi. Wall Street’in Jet Fadıl’ı “Bitcoin bir serap gibi bir anda yok olacak ve birçok dürüst insan kurban edilmiş olacak.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Belfort daha önce de Bitcoin’i eleştirmişti “dolandırıcılık” ve “tezgah” gibi kelimeler kullanmıştı. ICO’ları ise tarihin en büyük düzmecesi olarak tanımlamıştı. Haziran ayında düşüşün başlamasıyla beraber kripto piyasasının yolacak şapşalı kalmadığını belirtmiş ve herkesi uyardığını ifade etmişti.

Diğer yandan tanınmış bir dolandırıcının herhangi bir şeyi dolandırıcılık olarak tanımlaması oldukça ironik. Çoğu merkez bankası, birçok “uzman” ve Warren Buffet gibi ünlü isimler defalarca kripto paraların dolandırıcılık olduğunu iddia etti. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi itibari para birimi sisteminin tepesinde bulunan ve bu sistemden faydalanan kişilerin işlerine gelmeyecek şeyleri söylemeleri beklenemez. Kripto paralar yeterince yaygınlaştığında şüpheci yaklaşanların bir anda en büyük destekçilere dönüştüğünü görebiliriz.


Kaynak: CCN.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?