Türk Hükümeti Thodex Borsası Kurucusunun Ömür Boyu Hapse Mahkum Edilmesini İstiyor.

0

Thodex borsasının kurucusu ve CEO’su, firmasının bir dolandırıcılık yaptığı keşfedildikten sonra geçen yıldan beri firarda.

Türk savcıları, mevcut bilgilere göre mahkemelerden ülkedeki şüpheli kripto dolandırıcılarını binlerce yıl hapis cezasına çarptırmasını istiyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre , şüpheliler Thodex kripto borsasını içeren 108 milyon dolarlık dolandırıcılığa karışanların bir parçası. Davanın baş şüphelisi Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer şu anda serbest ve aranıyor.

Thodex kripto borsası CEO’su firarda

Geçen yıl Thodex’in bir satış süreci nedeniyle 4-5 gün boyunca çevrimdışı kalacağını kullanıcılara bildirdiğini bildirmiştik. Günlük milyonlarca dolarlık işlem gerçekleştiren platform, ülkedeki en büyük kripto platformlarından biriydi.

Twitter’da hesaplarına erişemedikleri veya paralarını çekemedikleri için endişelerini dile getiren kullanıcılar, ülkenin dört bir yanında polis baskınlarına yol açtı. Bunun sonucunda yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımcı parasının kaybedildiğine dair iddialar ortaya çıktı. O sırada soruşturma sürecinde yaklaşık 62 kişi tutuklanarak gözaltına alındı.

O sırada Özer, yalnızca yabancı yatırımcılarla anlaşmaları görüşmek için seyahat ettiğini ve yakında Türkiye’ye döneceğini iddia etti. Ancak savcılar onun Arnavutluk’a kaçtığını ve Interpol aracılığıyla tutuklanması için kırmızı alarm verdiğini belirttiler. 

Ancak, hala serbest olduğu için onu tutuklama çabaları sonuçsuz kalıyor gibi görünüyor. Ancak Arnavut makamları, suç dehasına barınak sağladığı iddia edilen bazı kişileri tutukladı.

Savcılar davaya devam ediyor

Baş şüpheli henüz bulunamadı, ancak savcılar suçlamaları sürdürüyor. Suçlamalar arasında bilgi sistemlerinin hileli kullanımı, suç örgütü kurma, banka veya kredi bilgi sistemlerinin araç olarak kullanılması yer alıyor. 

Özer, bulunursa, iddianame üzerine 40.564 yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Chainalysis 2 milyar dolar civarında kayıp olduğunu tahmin ederken, iddianame borsa çöküşünden kaynaklanan toplam zararın 24 milyon dolar (356 milyon lira) olduğunu ortaya koydu.

Dolandırıcılıklar, saldırılar ve kripto endüstrisi

Thodex geçen yıl gerçekleşen birkaç kripto dolandırıcılığından sadece biri olsa da, sektör bu yıl da birçok dolandırıcılık ve hack olayına tanık oldu.

Kısa bir süre önce Ronin, 600 milyon doların üzerinde saldırıya uğradığını açıkladı. Bunun dışında, uzay son haftalarda akıllara durgunluk veren bir dizi istismar kaydetti.

Bu zararlı faaliyetlerin yaygınlığı, kripto alanının benimsenmesini engellemeye devam etti ve daha fazla endüstri düzenlemesi çağrısına yol açtı.

Bu nedenle, alanda son zamanlarda meydana gelen çok sayıda tutuklama ve suç dehalarının kovuşturulmasıyla birlikte, yatırımcılar yatırımlarının yasalarla korunduğuna inanacakları için alana daha fazla güven duyacak ve böylece yatırımcıların güvenini artıracak ve benimsemeyi iyileştirecektir.

Kaynak: Cryptoslate

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?