Solana Önemli Satış Kavşağını Atladı: SOL Nisan Ayında 150 Doları Hedefliyor

0

SOL fiyatı aşırı alım bölgesine giriyor ancak tarih, boğaların Solana’nın aşırı değerlemelerinden korkmadığını gösteriyor.

Solana ( SOL ), Kasım 2021-Mart 2022 fiyat düzeltmesi sırasında toparlanma girişimlerini birçok kez sınırlayan kritik bir direnç seviyesini geçerek Nisan ayında daha fazla yukarı yönlü umutları artırdı.

Solana, kilit direnci desteğe çevirdi

Özetlemek gerekirse, SOL’nin fiyatı , yakın tarihte çok aylı aşağı eğimli trend çizgisini test ettikten sonra aşırı geri çekildi.

Örneğin, SOL/USD çifti, Aralık 2021’de söz konusu direnç seviyesinden çıktıktan iki ay sonra %60 düştü. Benzer şekilde, Kasım 2021’de trend çizgisine yakın bir satışın öncülüğünde benzer bir geri çekilme hareketinde %40’ın üzerinde düştü.

Ancak Solana, 30 Mart’ta bunun üzerine çıktıktan sonra direnç trend çizgisini destek (S/R flip) olarak değiştirdi ve buna trader’ların kırılma hareketine olan inancını gösteren işlem hacmindeki artış eşlik etti. Bunu yaparken, SOL’nin fiyatı %25 artarak 135$’a ulaştı ve 150$’lık psikolojik direnç seviyesini ulaşılabilir hale getirdi.

SOL (teknik olarak) neden yükselişte?

Teknik açıdan bakıldığında, SOL’nin düşen trend çizgisi direncinin üzerindeki kırılma hareketi, iki temel hareketli ortalaması arasında bir yükseliş geçişi ile çakıştı: 20 günlük üstel hareketli ortalama (20 günlük EMA; yeşil dalga) ve 50 günlük EMA ( kırmızı dalga).

Altın haç olarak adlandırılan teknik gösterge, bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalaması, uzun vadeli hareketli ortalamasının üzerine çıktığında ortaya çıkar. Geleneksel analistler bu geçişi bir satın alma sinyali olarak görüyorlar.

Kaynak: TradingView

Örneğin, Ağustos 2020’deki 20-50 EMA geçişi, diğer temel ve teknik katalizörlere ek olarak SOL’un fiyatını %650’den fazla artırarak 267 doların üzerine çıkarmaya yardımcı olmuş olabilir. Bu nedenle, altın haç, SOL’un rallisine devam etme olasılığının yanı sıra düşen trend çizgisi direncinin üzerine çıkışını da artırıyor.

RSI sapması

Delphi Digital tarafından vurgulanan bir teknik fraktal inanılırsa, yukarı yönlü beklentiler daha da artar.

Kripto araştırma firması, SOL’un fiyatı ile iki teknik göstergesinin kombinasyonu arasındaki bir korelasyonun altını çizdi: S/R çevirme ve göreceli güç endeksi (RSI) ayrışması.

Özellikle, Solana’nın RSI’si, güçlü bir fiyat yükseliş trendinden sonra, bir “aşırı alım” alanı olan 70’in üzerine ilk kez sıçradığında – ki bu aynı zamanda o dönemin azalan trend çizgisi desteğinin de üzerine çıkmasına neden oldu – SOL, RSI’sinin aşağı veya yanlara doğru konsolide olmasına rağmen ralliye devam etme eğiliminde. 

Kaynak: Delphi Digital

Örneğin, SOL, Ağustos 2021’de RSI’nın ilk kez 70’in üzerine çıkmasının ardından %378 ralli yaptı. Benzer şekilde, Mayıs-Haziran 2021 döneminde aşırı alımlı bir RSI dönemi de Solana’nın %268’lik yukarı yönlü hareketiyle aynı zamana denk geldi . Delphi Digital, fraktalların SOL’un son zamanlardaki performansına benzer göründüğünü önerdi.

Bu nedenle, SOL/USD, 261$’lık yükseliş ile 77.50$’lık dip seviyeleri arasında çekilen Fibonacci geri çekilme seviyelerini kullanırken yükseliş trendini sürdürebilir ve bu da geçici yukarı yönlü hedef olarak 147-150$’ı gösterir.

Tersine, 147$-150$ fiyat aralığını test ederken veya öncesinde bir geri çekilme, SOL’un 20 ve 50 günlük EMA’lara doğru olası bir kayma ile birlikte 120$’ı geçici desteği olarak yeniden test etmesine neden olabilir.

Kaynak: Coin Telegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?