Tarihin İlk Blockchain Tabanlı Başkanlık Seçimi Yapıldı

0

Blockchain tabanlı ilk başkanlık seçimi 7 Mart 2018’de Sierra Leone’de yapıldı. Seçim için İsviçreli geliştiricilerin blockchain startup’ı Agora kullanıldı.

Sierra Leone başkanlık seçimine özel olarak Agora, geliştiriciler tarafından 2 yıldır hazırlanıyordu. Buna benzer sistemler izinli blockchain ağları olarak tanımlanıyor ve oluşturulan blockchain ağında block’larının bir grup katılımcı tarafından onaylanabilir olması sağlanıyor. Bu sayede yetkisi olanlar ağ üzerinden belirli seçimler veya işlemler yapabiliyorlar.

Agora ve Sierra Leone yetkilileri veri gönderimi güvenliği açısından blockchain’in çok faydalı olduğunu ifade ediyor. Oylar sayım için Kızıl Haç, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü ve Fribourg Üniversitesi’ne gönderildi. Agora CEO’su Leo Gammar şu açıklamalarda bulundu:

“Sierra Leone’yi dünyaya ne kadar vizyoner olduklarını gösterdikleri için kutlamak gerekiyor. Halka anlaşılır ve masrafsız bir seçim sundular.”

Sierra Leone adına 7 Mart seçimi tarihi öneme sahipti. Ülke tarihinde ilk kez 2 den fazla adayın kazanma ihtimalinin olduğu ve parlamentodaki çeşitliliğin artabileceği bir seçim yaşandı. 1961 yılından beri iktidar partisi All People’s Congress (APC) ve Sierra Leone People’s Party koltukları paylaşıyordu. Bu seçimde oy pusulasında 16 adet aday bulunuyordu.

Ayrıca bu seçim tarihte oy pusulası hileleri ile karşılaşmış ülkeler için demokratikleşme açısından iyi bir adım sayılabilir. Henüz erken aşamada olsa da blockchain oylamaları dünya üzerindeki demokratik gelişime büyük ölçüde yön verebilir. Blockchain sisteminin kağıt oy pusularına kıyasla düşük maliyeti, insan hatası ihtimalinin azaltılması ve seçim sonuçlarına hızlı erişim gibi kayda değer faydaları bulunuyor. Diğer yandan blockchain teknolojisi daha önceki dijital oylama sistemlerinden daha güvenli ve seçmen bilgilerini daha iyi saklıyor.

Agora COO’su Jaron Lukasiewicz şöyle konuştu:

‘’Gelecekte bütün seçimler blockchain tabanlı seçim sistemleri ile yapılacak. Blockchain güncel teknolojiler arasından gerçekten saydam olan ve güvenli seçimler sunabilecek tek sistem.’’


Kaynak: CCN.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?