Plasma Cash Kripto Para Borsalarını Daha Güvenli Hale Getirebilir

0

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin yeni bir blockchain ölçeklendirme çözümü olan Plasma Cash üzerinde çalıştığını youtube üzerinden duyurdu. Plasma Cash’in hali hazırda kullanılan Plasma çözümlemesinden daha iyi sonuçlar vereceğini ifade etti. Plasma Cash; Buterin, Dan Robinson ve Karl Floersch tarafından geliştiriliyor.

Plasma, Lightning Network’ün yaratıcısı Joseph Poon ve Buterin tarafından Ağustos 2017’de tanıtılmıştı. Plasma blockchain’e gönderilen verileri en aza indirip sadeleştirerek smart contracts ve merkezsiz uygulamalar için işlem ücretlerinin düşmesini sağlıyor.

Buterin’e göre Plasma’nın sorunu şu; kullanıcılar bütün Plasma bloklarını indirip ardından onaylamak zorunda. Bu da üstsel ölçeklendirmenin önüne geçiyor.

Plasma Cash modelinde ise kullanıcı herhangi bir borsaya bir miktar ether yatırdığında, yatırılan ether kadar Plasma coin oluşturuluyor. Oluşturulan Plasma coin’in kendine has bir kimliği oluyor ve başka bir kimlikle eşleştirilemiyor. Plasma’nın aksine Plasma Cash’de kullanıcının sadece coin taşıyan blokları takip etmesi gerekiyor. Buterin konuyu şu sözlerle açıkladı:

Kullanıcının sadece Plasma zincirindeki coin’lerin doğruluğunu sağlaması gerekecek. Kullanıcılar kendi coin’leri üzerine yoğunlaşıp sadece onlar hakkında bilgi sahibi olacak.”

Buterin kripto para borsalarının Plasma Cash’i kullanarak hack’lenmelere karşı daha dayanıklı hale gelebileceklerini öne sürdü. Hiçbir Plasma coin sahibinin değiştirilemeyeceğinin altını çizdi. Coin sahibinin haberi olmadan coin’leri almak imkansız olacak. Ayrıca Plasma Cash potansiyel dolandırıcılık faaliyetlerine karşı delil olarak kullanılabilecek.

Buterin Plasma cash kullanan bir borsa hack’lense bile kullanıcıların paralarını kaybetmeyeceğini ifade etti. Borsada herhangi bir sorun olduğunda kullanıcılar Plasma çıkış prosedürünü kullanarak paralarını çekebilecekler.

Buterin Plasma Cash konuşmasını şöyle noktaladı:

Eğer gelecekte beceriksiz birkaç geliştirici tarafından yazılmış milyar dolarlık bir borsa hack’lenirse; kimse parasını kaybetmeyecek.”


Kaynak: Cointelegraph

 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?