Singapur Airlines’tan Blockchain Tabanlı Dijital Cüzdan

0

Dünyanın önde gelen havayolu işletmecilerinden biri olan Singapore Airlines, blockchain tabanlı digital cüzdan uygulamasını hayata geçiriyor.  Geliştirilen bu uygulamayla kullanıcıların birikmiş uçak millerinin harcamalarının arttırılması ve daha da sıklıkla kullanılması hedefleniyor.  Singapur Havayolları (SIA),  blockchain teknolojisini yolcuların kolayca hava yolculuğu yapmalarını sağlayan KrisFlyer programı için planladı. Bu digital cüzdan ile yolcuların KrisFlyer millerini günlük hayatta harcamaları kolaylaşacak.

Singapur Havayolları geliştirilecek digital cüzdan ile ilgili çok fazla detay vermekten kaçınsada program için katılan kullanıcıların ve ortaklarının anlattığı kadarıyla firma kendi özel blockchain sistemini kurmuş.  Global havayolu firması bu digital cüzdan için teknoloji ortağı olarak Microsoft ve KPMG ile birlikte çalıştı. Uygulama geliştirildikten sonra konsept denemesi test edildi ve başarılı bir şekilde çalıştı. Uygulamanın yaklaşık altı ay içinde müşterilere sunulması bekleniyor.

Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong’un konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söylediği kaydedildi:

‘’Uçuş millerini digitalleştirmek için blockchain teknolojisini kullanmamız çığır açıcı bir gelişmedir. Bu proje işimizi digital anlamda önemli ölçüde geliştirecek. Uygulamayı müşterilerimizin beklentilerini karşılayıp onlara fayda sağlamak için hayata geçiriyoruz. ‘’

Blockchain teknolojisin havayolu taşımacılığında kullanılmasının ilk örneği bu değildi. Bilindiği üzere geçen ay Brisbane uluslararası havaalanı kriptoparaları kabul ettiğini duyurmuş,  2015’te ise Polonyalı havayolu şirketi Peach Aviation, ödemeleri Bitcoin olarak kabul etmeye başlamıştı. Peach Aviation şirketini, Alman havayolu devi Lufthansa izlemiş, geçen yıl bir ICO vasıtasıyla bir İsviçre blockchain kuruluşuna yatırım yapmıştı. Singapur Havayolları ise bu girişim ile Asya’da blockchain teknolojisinin kayda değer bir başarısına imza atmıştır.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?