Rusya’nın ABD’yi Ters Köşe Edecek Bitcoin Planı

0

Rus hükümetiyle yakın bağlara sahip öğretim üyesi Vladislav Ginko, Kremlin’in yeni ABD yaptırımlarından kurtulmak için Bitcoin’e çok miktarda yatırım yapmaya başlayacağını kaydetti. Ginko’ya göre bu hamle “haftalar içinde” gelebilir.

Bitcoinist’e göre Rusya Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Başkanlık Akademisi’nde çalışan Vladislav Ginko hükümetle 20 yıldan uzun süredir irtibat halinde. Ginko son zamanlarda çok sayıda Rus medya platformunda Bitcoin’in “sığınılacak bir liman” olduğunu vurguluyor. Micky’e özel bir röportaj veren Ginko:

ABD yaptırımlarının önüne yalnızca Bitcoin kullanımıyla geçilebilir. Rusya’daki elit kesim ABD varlıklarıyla ABD dolarını dump’lamaya ve Bitcoin’lere büyük miktarda yatırım yapmaya mahkum. Rusya merkez bankası halihazırda 466 milyar dolar rezervi kontrol ediyor ve gelecekte fırsatların kısıtlı hale gelmesi durumunda zorda kalmamak için bu rezervleri çeşitlendirmek zorunda.

Dolara bağlılığı azaltmak

Çin, İran ve Venezuela’nın yanı sıra Rusya da ABD dolarına bağlılığını azaltmanın yollarını arıyor. Kasım 2018’de Rusya başkanı Vladimir Putin, yeni yaptırımlar sonrasında ülkenin uluslararası ticarette dolar kullanımını azaltmaktan başka bir seçeneği kalmadığını deklare etmişti. Başkan Putin’i dinleyelim:

Dolardan vazgeçme gibi bir amacımız yok. Esas dolar bizden vazgeçiyor. Bu tür kararları alan kişiler kendi ayağına sıkıyor, ama daha hassas bir noktaya, vücudun daha yukarıda bir bölgesine.

Putin’in sözleriyle paralel olarak Ginko, Kremlin’in Şubat ayından itibaren rezervlerini çeşitlendirme yollarını arayacağını tahmin ediyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?