Ekonomi Profesörü Bitcoin’in Sıfırı Göreceğini Savunuyor.

0

İngiltere’de yer alan Durham Üniversitesi’nde finans ve ekonomi profesörü olarak hizmet veren Kevin Dowd geçmişte Bitcoin aleyhinde yazdığı “Bitcoin’in işi bitecek” başlıklı yazıyla gündeme gelmişti. Kalemi yeniden eline alan Dowd, Coindesk üzerinden ilgi çekici bir yazı daha yayımladı. Dowd’un yazısında Bitcoin’in sonunun geleceği çeşitli gerekçelerle savunuluyor.

Ünlü ekonomi profesörü Kevin Dowd yazısında kripto paralarla ilgili temel sorunlara değiniyor. Madencilik sektöründe bulunan bazı problemlere geçmişte de dikkat çeken ünlü isim, bu durumun Bitcoin için oldukça ciddi bir sorun teşkil ettiğini belirtiyor. Dowd geçmişte kripto para madenciliği sektöründeki tekelleşmeden bahsetmişti. En etkili ürünlerin tek bir üretici tarafından sunulması sonucunda doğal bir tekelleşmenin ortaya çıktığını ifade eden Dowd bu durumu Bitcoin için bir tehdit olarak değerlendirmişti.

Dowd’a göre kripto para piyasasının lideri Bitcoin uzun vadede hayatta kalamayacak. Coindesk’teki yazısında Dowd bu iddiasını birçok ekonomi uzmanına teyit ettirdiğinden bahsediyor.

Dowd madencilikteki sorunlara dayanarak Bitcoin’in sonunun geldiğini ilk ileri sürdüğünde, BTC fiyatı yalnızca 379 dolardı. Bilindiği üzere BTC zamanla 20.000 dolara kadar uzandı ve haberin hazırlandığı sıralarda yeniden 3,560 dolardan işlem görüyor. Dowd bu fiyatların tezini çürütmediğini ifade etti. Ünlü ekonomiste göre Bitcoin uzun vadede sıfırı görecek.

Kripto para kullanıcılarının aktif bir şekilde kullandığı Reddit ya da Twitter gibi sosyal platformlarda madencilik konusunun zaman zaman tartışıldığını görüyoruz. Reddit’teki bir kullanıcının konu hakkındaki yorumu ise oldukça ilgi çekici. Bu kullanıcı kripto paraların bankalar gibi üçüncü taraflara karşı çıktığına dikkat çekerek şu düşündüren soruyu soruyor: Madenciler de üçüncü taraf olarak değerlendirilebilir mi?

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?