Ripple ve Tetragon Davası Sonuçlandı: Her Şey XRP Lehine!

0

Delaware içerisindeki bir mahkeme, dağıtık defter teknolojisi sağlayıcısı Ripple‘a karşı açılan davanın reddine karar verdi. İngiltere’nin en büyük yatırım şirketlerinden Tetragon Financial Group tarafından açılan davanın reddedilmesi kararına ek olarak Tetragon’un milyonlarca dolarlık yasal ücretleri karşılaması da kararlaştırıldı.

Ripple Davası, Tetragon’u Tetikledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 2020’nin son ayında Ripple‘a karşı dava açtı. Ripple’ın menkul kıymet satışı yaptığını ve XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia eden Tetragon, açtığı davada ise yaptığı yatırımın tam olarak iadesini talep etti.

Tetragon’un 175 milyon dolarlık yatırımın iadesini talep etmesi ve zararının tamamen karşılanmasını istemesi ise Ripple tarafından kötü niyetli bir hamle olarak görüldü. Ripple’ın C Serisi fonlamasına katılan ve 2019 yılındaki bu fonlamaya liderlik eden Tetragon, istediği yanıtı ise alamadı.

Ripple CEO’su Bu Girişimi Eleştirdi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse o tarihlerde yaptığı açıklamasında bunun oldukça fırsatçı bir adım olduğunu vurgulamış ve Tetragon’u eleştirmişti. Davaya bakan mahkeme ise kısa süre önce Tetragon’un aleyhine karar verdi. Mahkemenin davanın reddedilmesi kararına gerekçe gösterdiği durum ise XRP’nin menkul kıymet olup olmadığına henüz karar verilmemesi oldu. XRP’nin menkul kıymet sınıflandırması henüz belli değilken Tetragon’un şimdiden böyle bir adım atması mahkemeye göre de fırsatçılık olarak görülmüş olabilir.

XRP fiyatı ise bu gelişme sonrasında yeniden yükselişe geçerek CoinGecko üzerinde 1,61 dolara kadar çıktı. Tüm zamanların rekorunu tazelemese de yılın en yüksek seviyesine ulaşan XRP, 3 doları hedeflemekte. XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise yükselişini sürdürüyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?