Bitcoin (BTC), Altın Fiyatını “Ezmeye” Devam Ediyor!

0

Dijital altın olarak görülen Bitcoin (BTC), artık gerçek altın halini almış olabilir. Lider kripto para birimi Bitcoin’in 2021’in ilk çeyreğinde elde ettiği yükselişe bakıldığında, kesinlikle altın için durumun kötüye gittiği söylenebilir.

Bitcoin Fiyatı Bütün Rakiplerini Geçti

Messari tarafından yayınlanan ilk çeyrek verilerine göre piyasa değeri trilyonların üzerinde olduğu varlıklara bakıldığında en fazla getirinin Bitcoin fiyatına ait olduğu görülüyor. Bitcoin, yılın başından mart ayının sonuna kadar olan dönemde %103 artarak yatırımcılarını sevindirdi.

Bitcoin’in hemen arkasında ise 2020 yılında büyük bir kriz yaşayan petrol geliyor. Petrol fiyatları da ilk çeyrekte %26 yükseliş elde etti ve yatırımcılarını en azından altın gibi diğer varlıklara karşı korudu ve kazanç elde etmelerini sağladı. Altının performansını geçen petrol, yine de iyi bir dönem yaşamış sayılmaz.

Altın İçin En Kötü Çeyrek!

Messari verilerinin en altında altının görülmesi ise şaşırtıcı değil. Altın, tarihinin en kötü çeyrek dönemlerinden birisini yaşadı ve yılın başından beri yatırımcısına %10 zarar verdi. Altın yatırımından nispeten daha iyi olmasına rağmen hazine tahvillerinin de %5 zarar ettirdiği görülüyor. Yatırım tahvillerinin ise %4 zarar ile en çok zarar ettirenler arasında üçüncü sırada yer aldığı görülmekte.

ABD dolarının %1, küresel hisse senetlerinin ise %3 getiri sağlaması, lider kripto para birimi Bitcoin’in açık ara en çok kazandıran varlık olduğunu kanıtlamakta. Bitcoin yıla 29.500 dolardan başlasa da kısa sürede 60.000 doların üzerine kadar çıkmayı başardı. Aslında 2020 yılının son çeyreğinde 20.000 dolar seviyesinin üzerine çıkan BTC, rekor kıracağının sinyallerini vermişti.

“Kraliçe Elizabeth Bitcoin Alırsa Fikir Değiştiririm!”

Merrill Lynch eski ekonomisti ve stratejisti David Rosenberg ise konu hakkında yaptığı açıklamada altının eninde sonunda galip geleceğini vurguladı. Altının değer saklama aracı olarak binlerce yıllık tarihe sahip olduğunu belirten Rosenberg, bunun volatilitesinin de BTC’den 5 kat az olduğunun altını çizdi. Altına şu an rakip olacak bir kripto para bulunmadığını da belirten analist, Kraliçe Elizabeth’in altın yerine Bitcoin aldığı gün ise Bitcoin yatırımı yapacağını vurguladı.

Kraliçe Elizabeth’in altın yerine Bitcoin yatırımı yapıp yapmayacağı bilinmese de kurumsal yatırımcının MicroStrategy önderliğinde akın akın Bitcoin aldığı biliniyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?