Rapor:Türkiye, Bitcoin Ve Kripto Gözetimi İçin Mevzuat Yapıyor

0

Bloomberg Çarşamba günü bildirdiğine göre, Türkiye, özellikle ülkede faaliyet gösteren sektörde yer alan işletmeler olmak üzere Bitcoin piyasasını düzenlemek için yasa tasarısı sunmaya girişti.

Konuya aşina iki Türk yetkili, haber kuruluşuna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki AK Partisi’nin önümüzdeki haftalarda yeni kuralları içeren yasa tasarılarını meclise sunacağını söyledi. Tasarı, borsalar gibi halka kripto para birimi işletmeleri sağlayan işletmeler için önlemler içerecek şekilde ayarlandı.

Bloomberg , “Öneriler arasında şirketlerin en az 100 milyon lira (6 milyon dolar) sermayeye sahip olması şartı aranıyor” dedi. Yetkililere göre, başka bir kural, küresel kripto para platformlarının Türkiye’de vergilendirilebilecek şubeler açmasını zorunlu kılacak.

Haber, kriptopara şirketleriyle ilgili skandalların geçen yıl ülkeyi sarsması sonrasında geldi.

Yerel kripto para borsası Thodex’in CEO’su Faruk Fatih Özer, Nisan 2021’de ülkeden kaçarak borsanın yaklaşık 390.000 aktif kullanıcısının fonlarını geri alınamaz hale getirdi. Thodex’in avukatı Bedirhan Oğuz Başıbüyük, o sırada CEO’nun Türkiye’den kaçtığını çünkü aksi takdirde “ya tutuklanacağını ya da intihar edeceğini” söyledi. Avukat, görünen çıkış dolandırıcılığının nedenlerinin bir parçası olarak likidite sorunlarını ve bir yıllık bir hack olayını gösterdi.

Bir Türk mahkemesi , Thodex davasıyla ilgili soruşturmasının bir parçası olarak o ayın sonlarında altı zanlıyı hapse attı. Şüpheliler arasında Özer’in erkek ve kız kardeşinin yanı sıra üst düzey şirket çalışanları da yer aldı.

Geçen yılın aynı ayında, Türk yetkililerin dolandırıcılık soruşturmasının bir parçası olarak başka bir kripto para borsası olan Vebitcoin ile bağlantılı dört kişiyi tutukladığı bildirildi.

Bu iki işletmeyle ilgili sorunların ardından, Türk hükümetinin kripto para borsaları için merkezi bir saklama bankası kurma fikrini araştırmaya başladığı bildirildi . Ayrıca , kendi itibari para biriminin düşmesiyle aynı ayda kripto para birimi ödemelerini yasakladı.

Şu anda, Cumhurbaşkanı Erdoğan faiz oranlarını yükseltmeyi reddettiği için Türkiye sert enflasyonist baskıların kurbanı. Son verilere göre ülke nüfusu, sağlıkta %35, eğitimde %27, giyim ve ayakkabıda %26 ve iletişimde %18,71 oranında yıllık artış yaşadı.

Kaynak: Bitcoin Magazine

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?