Musk, Twitter’da Yaklaşık 3 Milyar Dolarlık Hisse Aldı

0

Pazartesi günü yapılan bir düzenleyici dolguya göre Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter’da (TWTR) %9,2 hisseye sahip. Dolguya göre Musk, sosyal medya şirketinde 73.486.938 adi hisse senedi satın aldı. Twitter’ın 39.31$’lık son kapanış fiyatına göre, hisse 2.89 milyar$ değerinde olacak.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın (TSLA) CEO’su Musk, kripto para birimlerinin sadık bir destekçisidir ve kripto hakkındaki görüşlerini halka duyurmak için genellikle Twitter’ı kullanır.

Öngörü veya Planlanmış Eylem?

25 Mart’ta yapılan bir ankette Musk, Twitter kullanıcılarına platformun ifade özgürlüğü ilkesine bağlı olup olmadığını, çünkü bunun demokrasinin işleyişi için gerekli olduğuna inandığını sormuştu. Ayrıca bu anketin sonuçlarının hayati önem taşıdığını söyledi.

Ankete katılanların %70’inden fazlası, platformun ifade özgürlüğü ilkesine bağlı kalmadığını ima ederek “hayır” oyu verdi. Musk daha sonra kullanıcılara yeni bir sosyal medya platformuna ihtiyaç olup olmadığını sordu.

Meme Coin’ler, hisselerle birlikte yükseliyor

Dogecoin (DOGE) fiyatları Musk’ın hissesinin haberinden birkaç dakika sonra neredeyse %10 arttı. SHIB, DOGE’nin liderliğini takiben %5 yükseldi.

Veriler, Musk’ın 10:30 UTC’de (6:30 ET ET) hissesine ilişkin raporlardan birkaç dakika sonra DOGE’nin 0.143 dolardan 0.156 doların üzerine çıktığını gösteriyor. Yazma sırasında, fiyat hafifçe 0.154 dolara düştü.

Twitter’ın hisseleri neredeyse %20 artışla 47.20 $’a yükselirken, Tesla’nın hisseleri piyasa öncesi işlemlerde neredeyse %1 arttı.

Elon Etkisi

Musk, tweet’leriyle hem geleneksel hem de kripto piyasalarını telaşa düşürmeye yabancı değil. Önceki yorumlar, birkaç meme koini ve bitcoin (BTC) fiyatlarını gökyüzüne gönderdi.

Araba şirketi Tesla’nın 2021’in sonunda 2 milyar doların üzerinde bitcoin’i elinde tuttuğu bildirildi. Tesla, 2021’de arabaları için bitcoin kabul etmeye başladı, ancak daha sonra iklim endişelerini öne sürerek projeyi sonlandırdı.

Tesla ayrıca çevrimiçi ürün mağazasında DOGE ödemelerini kabul ediyor. Haberler daha önce Ocak ayında %11 oranında uçan DOGE fiyatlarını göndermişti. Musk ayrıca Dogecoin’in geliştirme ve benimsemesine destek verdi. Bir Mayıs 2021 tweet‘inde Musk, sistem verimliliğini artırmak için Dogecoin geliştiricileriyle çalıştığını belirtti. Bu, Dogecoin fiyatlarını %22 oranında uçurdu.

Ardından Mart ayında, Musk’ın bir tweet’te DOGE’yi de içeren kripto varlıklarını satmayacağını söylemesinin ardından DOGE fiyatları %10 arttı.

Kaynak: Coin Desk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?