Merkez Bankalarının Merkezinden Şaşırtan Bitcoin Açıklaması

0

Merkez Bankalarının merkez bankası olarak da bilinen Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) kripto paralara yönelik bir araştırma raporu yayımladı.

Dünyadaki finansal otoriteler her geçen gün yenilikçi varlık sınıfı kripto paraları daha fazla dikkate alıyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) tarafından bu ayın başlarında yayımlanan dijital para raporunu siz kıymetli okurlarımızla paylaşmıştık. Söz konusu habere buradan ulaşabilirsiniz. BIS şimdi de kripto paralara yönelik çarpıcı bir açıklama yaparak topluluğun gündemine oturdu.

BIS Araştırması

Merkez bankalarının merkez bankası şeklinde anılan BIS kripto paralara yönelik bir araştırma yaptı. Araştırmayla ilgili yayımladığı raporda çarpıcı iddialara yer veren BIS, Bitcoin’in (BTC) algoritmasına dikkat çekiyor. Proof-of-Work (PoW) algoritması, lider kripto para Bitcoin’in temel çalışma prensibini ifade eder ve güzel Türkçemize “iş kanıtı” şeklinde çevrilebilir. Bankaya göre PoW uzun vadede uygulanabilir değil ve değiştirilmesi gerekiyor.

PoW Algoritması Değiştirilmeli

PoW algoritması yalnızca Bitcoin tarafından kullanılmıyor. Piyasadaki birçok altcoin de bu algoritmaya göre faaliyet gösteriyor. Bankanın raporuna göre ağı korumak için güçlü bilgisayarlardan oluşturulmuş bir ağın kullanılması “oldukça pahalı”. BIS bu durumun büyük bir sorun teşkil ettiğini savunarak tek çözümün algoritmayı değiştirmekten geçtiğini belirtiyor.

Habere konu olan BIS araştırma raporunun yazarı Raphael Auer bankanın mali ve ekonomik bölümünde oldukça önemli bir ekonomist. Auer’e göre PoW algoritmasının iki temel ekonomik kısıtlaması bulunuyor. Auer bunlardan birincisinin Bitcoin’i mükerrer harcamalara ve %51 saldırılarına elverişli hale getirdiğini savundu. Ünlü ekonomist diğer kısıtlamanın madencilere verilen blok ödüllerinden kaynaklandığını ifade etti. Bitcoin’in mevcut algoritmasıyla uzun vadede sıkıntılar yaşayacağını iddia eden bu rapor gerçeklerden bihaber bir şekilde hazırlanmışa benziyor.


Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?