Yatırımcıların Beklentisi Büyük, Fiyatlar Beklentileri Karşılayabilecek Mi?

0

Kripto para piyasasının hangi yöne savrulacağını tahmin etmek oldukça zor olabiliyor. Çok az yatırımcı 2017 sonundaki ralliyi kestirebilmişti. Yine de bazı yatırımcılara göre sektörün belirli bir ritmi var ve bir döngü söz konusu. Tarih tıpa tıp tekerrür etmese de çok benzer şeylerin yaşanacağı ön görülüyor.

Piyasa Döngüsü

Kripto para piyasası için 2018 bütün değerin ortalama olarak %87 düştüğü bir yıl oldu. Birçok sektör lideri “yeni yıl, yeni ben” klişesini kripto paralara uygulamaya çalıştı, fakat büyük bir toparlanma yaşanmadı. Yine de önümüzdeki yıl için fiyat ya da benimsenme açısından umutsuz olmamak gerekiyor.

Bir yatırım grubunun ortağı Chris Burniske twitter üzerinden görüşlerini paylaştı. Burniske’ye göre sektör 4 yıllık döngü içerisinde ilerliyor olabilir. Bu döngü içerisinde düşüşler ve çılgınlıklar da bulunuyor:

2013: Çılgınlık ve aşırı beklenti

2014: Çöküş ve az kazanç

2015: Toparlanma Ve tekrar yüklenme

2016: Yükseliş ve Benimsenme için düzeltmeler

2017: Çılgınlık ve aşırı beklenti

2018: Çöküş ve az kazanç

2019: Toparlanma Ve tekrar yüklenme

2020: Yükseliş ve Benimsenme için düzeltmeler

2021: Çılgınlık…

Burniske’ye göre 2013 ve 2016 yılları arasında her yıl farklı bir geliştirme süreci yaşanıyor. Aslına bakılırsa piyasanın düşüşler sırasında birçok gelecek vadeden startup da zor zamanlar yaşayabiliyor. Burniske yorumlarının genellemeye dayandığını sözlerine ekledi, 2019 boyunca birçok yeniliğin olabileceğini beklendiği yazdı.

2019 Beklentileri

Bu yıl kripto para piyasasını değiştirebilecek birkaç yenilik bulunuyor. Menkul kıymet token’ları, MimmleWimble gizlilik protokolü ve giderek yaygınlaşan stabil coin’ler bunlardan bazıları. Bildiğiniz gibi trend özellikle kripto para piyasasında çok hızlı değişebiliyor. Öte yandan düzenleyiciler 2018 ufak adımlar attı ancak 2019’da karara bağlanması beklenen birçok tasarı bulunuyor. Örneğin heyecanla beklenen Bakkt halen SEC’ten onay bekliyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?