Kripto Paralar 2030 Yıllında Dünya Piyasasının %25’ini Kapsayacak

0

Kripto para piyasası sıradan bir gözlemci için heyecan verici, korkutucu ve gizemli olabilir. Bilindiği gibi, bu piyasasının öncüsü olan Bitcoin, geçtiğimiz Aralık ayında hızlı bir şekilde arttı ve son aylarda keskin bir şekilde düştü. Bu fiyat değişimlerinin yanında ICO’lar da her geçen gün artarak karşımıza çıkıyor.

Kripto para piyasasına bazı finansal danışmanların şüpheyle yaklaşmasının yanında, piyasaya büyük miktarda yatırılan paraları da görmezden gelmek imkansız. Teknoloji eğilimlerini inceleyen ve öngören iki önde gelen fütürist olan Thomas Frey ve James Canton kripto paraların geleceği ve finansal sistemdeki rolü hakkında Time dergisiyle bir röportaj yaptılar. İşte o röportajdan dikkat çeken cümleleri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

DaVinci Enstitüsü’nde yazar olarak çalışan Thomas Frey, gelecek tahminleriyle tanınan biri. Thomas Fery, kripto piyasasının geleceği hakkında şu tahminlerde bulunmuş:

Kripto paralar, hayatımızda kalacak. 2030 yılına kadar ulusal para birimlerinin kabaca %25’ini yerinden oynatacağına inanıyorum. Kripto paralar daha verimli çalışıyorlar. Kripto para birimleri, merkez bankaları ve uluslararası bankacılık alanlarının yerini alabilir. Bitcoin, gayrimenkul satmak gibi bir şey. Yani Bitcoin satmak, mülk sahipliğini değiştirdiğinizde başkasına dijital bir parçanızdan verdiğiniz anlamına geliyor. Visa ve diğer şirketlerin, Bitcoin’i düzenli işlemler için kullanması kolay. Ancak, kripto paralar hala süpermarkette harcayabileceğiniz bir şey değil. Bitcoin ve kripto piyasası var olmaya devam edecektir. “

Global Futures Enstitüsü’nden Dr. James Canton ise şunları ifade ediyor:

Kripto paralar geleneksel küresel ekonominin yanında ortaya çıkan yeni bir varlık sınıfıdır. Elbette bu piyasada para kayıpları olabilir. Fakat zengin olmakta mümkün. Kripto para yatırımlarını hisse senetleri ve geleneksel yatırım yöntemleri ile benzer şekilde görüyorum. Sadece kripto paralarda daha fazla dalgalanma var. İnsanların yatırım portföylerini gerçekten dikkatli bir şekilde oluşturmaları gerekiyor.’’


Kaynak: CCN.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?