Kripto Endüstrisinde Beklenen Olay: Bitcoin Yarılanması!

0

Bitcoin yarılanması (Bitcoin halving de denir), blok ödüllerinin yarıya indirildiği olaydır. Bir yarılanma gerçekleştiğinde, madenciler blok ödülü olarak aldıklarının sadece yarısını alırlar, ancak işlem ücretleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

İlk Bitcoin yarılanması 28 Kasım 2012’de gerçekleşti. Blockchain protokolüne göre, blok ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. İkincisi 9 Temmuz 2016’da gerçekleşti ve blok ödülü 12.5 BTC’ye düştü. Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen bir sonraki yarılanma olayı ile blok ödülü 6.25 BTC’ye inecek.

Bir yarılanma olayı yaklaşık dört yılda bir gerçekleşir, ancak Bitcoin protokolü gerçekleştiği belirli tarihleri belirlemez. Bunun yerine, blok yüksekliği ile belirlenir – her 210.000 blokta bir yarılanma meydana gelir.

Genesis bloğunun 2009 yılında üretilmesinden bu yana rekor kıran Bitcoin fiyatları ile birlikte iki Bitcoin yarılanma olayı olmuştur.

Bitcoin, bu yıl yarılanma olayı beklenen tek kripto para birimi değil. Binance, her hafta size yarılanma bekleyen kripto para birimleri ile ilgili verileri sunarak piyasa hareketleri hakkında daha fazla bilgi verecektir.

Veriler her pazar gece 3’de güncellenecektir.

Aşağıdaki tablo, yarılanması olan kripto paraların 06/04/20 – 12/04/20 tarihleri için verilerini listeler.

Not:

1. Tablo 2’de, yarılanması olan kripto para birimlerinin “haftalık maksimum fiyatı” ve “haftalık minimum fiyatı”, USDT cinsinden ifade edilirken, “haftalık artış ve düşüş” ve “son 30 günlük artış ve düşüş”, hepsi BTC’ye karşıdır (BTC hariç).

2. Tablo 3’te XZC ve ZEN fiyatı BTC’ye göredir.

3. ETC ve DASH blok ödülü yarıya inmiyor, ancak ETC blok ödülü % 20 ve DASH’ blok ödülü % 7.14 azalacaktır.

4. Son ETC yarılanması 17 Mart 2020’de gerçekleşti. Blok ödülünün 2.56 ETC’ye düşeceği bir sonraki ETC blok ödülü yarılanmasının, iki yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

5. Son BCH yarılanması 8 Nisan 2020’de gerçekleşti ve bir sonrakinin 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor.


Binance‘i tüm kullanıcılar için rahat ve kullanımı kolay hale getirmek istiyoruz ve bu nedenle Dönüştür işlevine blok yarılanmaları yaklaşan kripto varlıklarını da ekledik. Bu, kriptonunuzu anında BCH, DASH veya ZEC’e dönüştürebileceğiniz anlamına geliyor.

Kaynak: Binance.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?