Kazakistan’ın Kripto Paralara Olan İlgisi Artıyor

0

İnternet hizmet sağlayıcısı Yandex’in araştırmasına göre, Kazakistan’da 2017 yılına kıyasla bu yıl kripto para ile ilgili terimlerin birkaç kat fazla arandığı ortaya çıktı.

Araştırma, arama oranlarının geçen yılın Haziran ayında artmaya başladığını ve Eylül ayında en üst seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bunun yanında Kazakistan’da Yandex’e en çok Bitcoin nedir?, Blockchain nedir?, ICO nedir? ve Madencilik nedir? soruları sorulurken, Aralık ayında Bitcoin’in değerinin 20.000 doları bulmasıyla en çok sorulan soru “Bitcoin nedir? oldu.

Kazakistan’da 2017 yılındaki diğer popüler aramalar ise, “Öğrenciler Bitcoin ile çalışabilir mi?, Bitcoin basımı nasıldır?, Basit kelimelerle Blockchain anlatımı ve Hangi madencilik hizmetleri gerçekten ödeme yapar?” konuları üzerine oldu.

Ayrıca araştırmaya göre Kazakistan’daki Yandex kullanıcıları, 2018 yılında 2017 yılına kıyasla, kripto para terimini 15 kat, “madencilik için grafik kartları” terimini ise 10 kat fazla arattı.

Kazak kullanıcılar geçen yılın ilk aylarına göre “Bitcoin” kelimesini 7 kat fazla aratırken, “ICO” terimi aramaları da 4 kat arttı.

Bu heyecan verici arama artışlarının yanında, Kazakistan geçtiğimiz Kasım ayında, Astana Uluslararası Finans Merkezi, Maltalı bir broker ile anlaşma imzaladıktan sonra devlet destekli kripto paralarını çıkarmak istediklerini de açıkladı. Ayrıca yine Kasım ayında Kazakistan yetkilileri, bu yeni teknolojiyi tanıtabilmek için kripto para ve Blockchain görüşmelerinin yapılacağı bir lobi grubu oluşturmayı amaçladıklarını da belirttiler.


Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?