Kanada’dan Bitcoin Madenciliğine Yönelik Açıklamalar

0

Kanada’nın doğusunda yer alan ve ülkedeki en büyük eyaletlerden birisi olan Quebec bitcoin madenciliği hakkında açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz gün düzenlenen bir konferans dahilinde konuşan hükümet yetkilileri, eyalete elektrik sağlayan şirket Hydro-Quebec’i kullanarak bitcoin madencilerine ucuz elektrik sunma düşüncesiyle ilgilenmediklerini ifade ettiler.

Başkent Montreal’de düzenlenen konferansa katılan Başbakan Philippe Couillard ekonomiye “katma değer” sağlanmadan “bitcoin madenciliği yapmanın” uygun olmadığını vurguladı. Başbakan Couillard  yaptığı bu açıklamaların ardından bu konuya ilişkin gerçekleştirdiği daha önceki açıklamalarıyla çelişmiş oldu.

Başbakan Couillard tarafından bu konuya yönelik daha önceden yapılan açıklamalar şu şekilde:

Buraya yerleşmek ve sunucularınızı bağlayarak bitcoin madenciliği yapmak istiyorsanız, yapın. Bu bizi ilgilendirmez.”

Philippe Couillard’ın şimdiki açıklamaları ise şu şekilde:

Toplumumuza kazandırılan bir değerin bulunması gerekiyor. Madencilik işlemi yapmak için sunucu sahibi olmak ve yeni bitcoin’ler elde etmek eylemlerinde topluma katılan bir katma değer görmüyorum.”

Madencilik alanında yaşanan son gelişmelerin ardından Qeubec bu yıl kripto para madencilerinin radarına takıldı. Çin’den ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen şirketler ucuz elektrik satın almak için Hydro-Quebec’e akın ettiler.

Tüm dünyadan gelen bu akım sonucunda geçtiğimiz Ocak ayında otuzun üzerinde şirketten başvuru alındı. Bunun sonucunda Hydro-Qeubec bölgeye yerleşmek isteyen bazı kuruluşlara “enerji sağlayamayacağını” duyurdu. Ayrıca Bloomberg tarafından bildirilen verilere göre eyaletteki madenciler için uygulanacak vergilendirmeler de kapıda.

Hydro-Quebec CEO’su Eric Martel tarafından bu konuya yönelik yapılan basın açıklamasında kaydedilen ifadelerse şu şekilde:

“Eğer başvuruda bulunan her bitcoin madencisini kabul edersek yeni bir sorunun ortaya çıkmasına sebep olmuş oluruz. Yapabileceğimiz şeylerin bir sınırı var. Büyük bir kapasiteye sahip olan devasa bir ağa sahibiz ancak tüm dünyaya sunuculuk yapamayız.”

Kanada’da hal böyleyken New York eyaletindeki yetkililer geçtiğimiz ayın başlarında eyalet sınırlarında bitcoin madenciliği yapılmasına izin verdiklerini açıkladı. Yetkililer bu sektörün getirdiği iş olanaklarına ve yerel topluluğa sağladığı değere dikkatleri çekti.


Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?