Kaliforniya Blok Zinciri Verilerini Yasal Olarak Tanıyacak

0

Bir Kaliforniya meclis üyesi tarafından verilen yasa tasarısı, eğer geçerse, Blockchain yani blok zinciri imzalarına ve akıllı sözleşmelerine ilişkin elektronik kayıtlar yasasında değişiklik öngörüyor.

Meclis üyesi Ian Calderon, geçtiğimiz hafta mecliste elektronik kayıtlar ve imzalara ilişkin yasanın blok zinciri ile alakalı olarak da genişletilmesini talep etti ve şunları söyledi:

“Blok zinciri teknoloji tarafından güvenceye alınmış kayıtlar da elektronik kayıt sayılmalıdır.”

Mevcut yasa, “bir kayıt ya da imza elektronik biçimde olduğundan yargıya etkisi reddedilemez çünkü elektronik olarak elde edilmiş ve bu şekilde kullanılmıştır.” şeklinde.

Yeni yasa ile gelen değişiklikle beraber, blok zincirindeki bir imzanın yasama organı vasıtasıyla ulaştırılması ve Vali Jerry Brown tarafından imzalanması halinde yasal olarak geçerli kabul edilebiliyor.

Benzer şekilde, blok zincir teknolojisi ile güvence altına alınan bir imza, elektronik bir imza olduğu belirtiyor ve belirli bir koşul sağlandığında hayata geçen sözleşmeler ile akıllı sözleşmeleri birleştirerek sözleşme kavramını güncelliyor.

Tasarı ayrıca blok zincirindeki veri depolama konusuna da değiniyor. Hükumetler arası ya da dış ticaretteki transferlerde, blok zincirlerini kullanarak kişisel bilgilerini gizlemek isteyenlerin de haklarını korumayı öneriyor.

Florida’daki temsilciler ise geçtiğimiz ay benzeri bir yasa çıkardılar. Ayrıca Arizona Eyaleti’nde de geçtiğimiz yıl geçen bir yasa ile birlikte blok zinciri verilerine ve akıllı sözleşmelere yasal bir zemin tanınmıştı.

Bununla birlikte, bu tür bir yasa tasarısının ABD’deki en büyük ekonomiye sahip eyalet olan Kaliforniya’da çıkarılacak olması da oldukça dikkat çekici.

Kaynak: CoinDesk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?