Hazine Yetkilisinden Çarpıcı Bitcoin ve Libra Açıklaması

0

Üst düzey bir ABD Hazine yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, Facebook liderliğindeki (FB.O) Libra kripto para birimi projesinin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede en yüksek standartları karşılaması gerektiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamında veya bir kısmında faaliyet gösteren Cenevre merkezli Libra da dahil olmak üzere herhangi bir kripto para birimi projesi açıkça ABD’nin düzenleyici standartlarına uymak zorunda kalacak.

Hazine Yetkilisi: Kriptolar Yasalara Uyacak

Mandelker yapmış olduğu açıklamada, “Bitcoin, Ethereum, Libra da olsa mesajımız tüm şirketler için geçerli. Kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele konusunda herkes yasalara uymak zorunda” ifadelerini kullanıyor.

İsviçre merkezli bir dernek tarafından başlatılması planlanan Libra projesi de dahil olmak üzere kripto para birimleri hakkında görüşmek üzere İsviçre hükümet yetkilileri ve Uluslararası Ödemeler konusunda bankalar ve diğer uluslararası finans kuruluşlarının temsilcileriyle görüştükten sonra bu konuşmanın yapılması bir hayli ilginç.

Mandelker, dijital para birimi endüstrisinin temel teknolojiyi geliştirmeye büyük önem veriyor. Ancak endüstrinin büyük bir kısmı, inşa ettikleri ağların teröristlerin ve diğer kötü aktörlerin parayı gizlemesine ve taşımasına izin vermemesi noktasına odaklanıyor.

Hazine yetkilisi, Salı günü İsviçre’nin finans piyasası otoritesi FINMA’yla görüşeceğini belirtti. Burada sadece para aklama önleyici tedbirlerin uygulanmasının yanı sıra bu kuralları ihlal eden şirketlere yönelik yaptırım önlemleri alınması da öncelikli olacak.

Ağustos ayında FINMA, İsviçre’nin iki blok zinciri hizmet sağlayıcısına ilk bankacılık ve menkul kıymet lisansını verdi ve “Crypto Valley” olarak adlandırılan bir dijital para birimi merkezi kurdu.

Mandelker Libra projesinin hala bu tür suçları önleme adımlarını düşünerek çok erken bir aşamada yer aldığını ifade ediyor. Bu noktada İsviçre yetkilileri ile benzer görüşlere sahip.

Libra’dan Açıklama

Libra sözcüsü Dante Disparte, “Libra Derneği, finansal katılım, yasal düzenlemelere uyum ve tüketicinin korunması gibi düzenlemelerin karşısında olmadığını” ifade ediyor.

Dernek, kamu politikası diyaloğunu ve çok paydaşlı süreci memnuniyetle karşıladığını söylüyor.

G7 Maliye Bakanları Grubu ve merkez bankası temsilcileri Temmuz ayında yaptıkları açıklamada Libra gibi dijital para birimlerinin ciddi kaygılar doğurduklarını belirtmişlerdi. Dünyanın mali sistemini rahatsız etmemelerini sağlamak için mümkün olduğunca sıkı bir şekilde düzenlenmeleri gerektiği de yine bu toplantıda vurgulanmıştı.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?