Facebook Beklenen Coin ve Whitepaper’ı Açıkladı!

0

Cointelegraph’ın haberine göre sosyal medya devi Facebook, uzun zamandır beklenen kripto para birimi ve Blockchain temelli finansal altyapı projesinin whitepaper’ını nihayet açıkladı.

Libra Coin

Whitepaper’a göre, Facebook’un küresel stablecoin’i “Libra” olarak adlandırılıyor. Libra, doğal ve ölçeklenebilir “Libra Blockchaini’nde” çalışacak ve görünüşte kendine özgü değer vermek için tasarlanmış bir varlık rezervi tarafından desteklenecek.

Bunun yanında Facebook, Libra Blockchaini’ni sağlayan yazılımının finansal hizmetleri geliştirmek, birlikte çalışılabilir bir ortam yaratmak ve sisteme geliştiricileri dahil edebilmek amacıyla açık kaynak kodlu olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre, yeni kripto para birimi ekosistemin gelişimini denetleyecek bir birlik olan “Libra Derneği” tarafından yönetilecek.

Libra Coin, WhatsApp ve Instagram da dahil olmak üzere çeşitli platformlarda ödemeleri kolaylaştırmak amacıyla da kullanılacak. Böylece yeni kripto para dünya genelinde potansiyel olarak milyarlarca kullanıcıya ulaşabilecek.

Uzun Süreli Merak

Facebook’un kripto parasıyla ilgili uzun zamandır spekülasyonlar ve iddialar gündeme geliyor. Bugün teknik özelliklerin ve kripto paranın doğasıyla ilgili whitepaper’ın açıklanması tüm bunları sonlandırmış oldu.

Bunun yanında piyasa gözlemcileri Facebook’un bu kripto para adımının hem şirket adına hem de kripto para ekosistemi adına çok büyük ve olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyor. Uzmanlara göre Libra Coin, kripto para benimsenmesini arttırırken Facebook’un şirket değerini de yükseltecek. CNBC’nin tanındık ismi Jim Cramer pazartesi günü yaptığı açıklamalarda Facebook’un kripto para çıkarmasıyla şirket hisse senetlerinin rekor kıracağını dile getirmişti.

Ayrıca Facebook’un kripto para projesi Visa, Mastercard ve PayPal gibi ödeme devlerinin desteğini aldığı da biliniyor…

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?