Ethereum’dan Tüm Zamanlar Rekoru: 914 Dolar

0

Tahtını geçtiğimiz günlerde Ripple’a kaptıran Ethereum’da camianın yüreğine su serpen gelişme, dün kırılan tüm zamanlar rekoru oldu. Dün sabah saatlerinde bir ether token’inin fiyatı 914 dolara ulaştı. Haberi yayına hazırladığımız sırada ise ethereum yüzde 15.12’lik bir artışla 894 dolardan işlem görüyordu.

Bu yükseliş dalgasıyla birlikte ethereum fiyatı son bir ay içinde % 100’ün üzerinde bir büyüme kaydetti. Öyle ki, ethereum’un 1 Aralık 2017’deki fiyatı 440 dolar dolaylarındaydı. Ethereum’un gelişimini görmek adına kısa kısa notlarla kripto paranın geçmişini inceleyelim..

2017’nin Mayıs’ında ethereum fiyatı 200-400 dolar arasında dalgalanıyordu. Ethereum’un esas yükselişi Aralık ortalarına doğru gerçekleşti. Coinmarketcap verilerine göre bir önceki rekor 19 Aralık tarihinde kaydedilen 880 dolarlık fiyattı.

Tıpkı birçok kripto parada olduğu gibi ethereum da en büyük gelişimini 2017 yılında gösterdi. Ethereum fiyatına yıl bazında baktığımızda piyasa hacminin 698 milyon dolardan 86 milyar dolara çıktığını, yani ethereum’un yaklaşık 120 kat değerlendiğini görüyoruz. 1 Ocak 2017 itibariyle bir ether token’inin fiyatı yalnızca 8 dolardı.

Ethereum’un günlük işlem hacmi de zirveyi görürken, dünkü artışa özellikle Asya borsalarının etki ettiği görülüyor. Singapur merkezli Coinbene borsası 600 milyon dolarlık 24 saatlik işlem hacmi ile başı çekiyor ve işlemlerin % 11’inin gerçekleştiği borsa olarak öne çıkıyor. Hong Kong/Tokyo merkezli Binance’de de 360 milyon dolarlık büyük bir hacim göze çarpıyor. Güney Kore merkezli Bithumb, bu iki borsayı 340 milyon dolarla takip ediyor.

Ethereum’un dışında dün piyasanın genelindeki görülen yukarı yönlü fiyat hareketi kripto para yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Öte yandan piyasadaki BTC hakimiyeti % 35.9 ile tarihin en düşük seviyesini gördü.

Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?