Ethereum’da saniyede 17,000 işlem mümkün

0

Ethereum araştırmacıları, Ethereum’da saniyede 17,000 işlemi mümkün kılacak bir ölçeklendirme çözümü keşfetti.

Eylül ayında Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum blok zincirinin gizlilik odaklı kripto para Zcash’in teknolojisi Zk-snarks’ı kullanarak saniyede 500 işleme kadar ölçeklenebileceğini söylemnişti.

Bu hafta Ethereum araştırmacıları Barry Whitehat, Alex Gluchowski, Harry Yondon Fu ve Philippe Castonguay, Ethereum’un kapasitesini Visa’nın işlem kapasitesine yaklaştıracak şekilde saniyede 17,000 işleme ölçeklendirebilecek snark temelli bir yan zincir çözümü sundu.

Plasma’ya benzer şekilde snark temelli yan zincir, kullanıcıların Ethereum ana ağı dışında ETH ve token transfer işlemi yapabilmesine olanak tanıyan bir zincir dışı çözüm. Zincir dışı işlem yeteneğiyle ağdaki kullanıcılar, saniyede on binlerce işlemi gönderebilir ve alabilirler.

Zk-snarks, snark temelli yan zincir, Plasma ve Sharding, Ethereum’un açık kaynak geliştirici topluluğu tarafından geliştirilen birçok ölçekleme çözümünden bazıları.

Daha önce Buterin, Plasma ve Sharding’in Ethereum’un saniyede milyonlarca işlemi gerçekleştirebilmesine olanak tanıyacak bir sinerji yaratabileceğini belirtmişti.

Şu anda Ethereum’un işlem kapasitesi, gelecekte milyonlarca kullanıcıya sahip olacak merkezi olmayan uygulamaları kaldırabilecek güce sahip değil. Önümüzdeki yıllarda Ethereum, tüm bu çözümleri test etmeye ve uygulamaya başlayarak ağı kademeli bir şekilde ölçeklendirmeye devam edecek. Ölçeklenebilirlik, tüm Blockchain ekosistemi daha fazla benimsendikçe gelişecek.


Kaynak: CCN

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?