Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’den Tron’a Sert Eleştiri

0

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin bir blockchain platformu olarak bilinen Tron’u oldukça ağır bir şekilde eleştirdi. Ana akım medyanın yaptığı sıkı eleştirilerin hedefi olan Tron Buterin tarafından “hiçbir zaman bir ruha sahip olamamış bir proje” sözleriyle nitelendirildi.

Dünya genelinde yaygın bir şekilde takip edilen finansal yayın organı Financial Times’a açıklamalarda bulunan genç girişimci Vitalik Buterin yaptığı açıklamalarda Ethereum’un kuruluşundan itibaren elde ettiği başarılardan bahsetti. Buterin daha sonra Ethereum blockchaini’ni kullanan ve ERC20 protokolüne tabi olan token’lerin ani yükselişleri üzerinde durdu.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından bu konuya ilişkin yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“Hiçbir zaman bir ruha sahip olamamış projeler var. Bu projeler bir anda yükseliyor ve insanlar bu projelerin kripto paralarını derhal satın almak istiyor.”

Çin merkezli bir blockchain platformu olarak bilinen ve Ethereum blockchaini’ne dayanan proje Tron hakkında açıklamalarda bulunan Buterin bu token’in sahip olduğu piyasa değerine dikkatleri çekti. Tron’un toplam piyasa değerinin geçtiğimiz ocak ayında 17 milyar dolar seviyesine yaklaştığını belirten Buterin bu durumun “olması gerekenin bir hayli ötesinde” olduğuna işaret etti.

Haberin yazıldığı sırada alınan verilere göre toplam piyasa değeri açısından en iyi 14. kripto para olarak görülen Tron başlatıldığı tarihten itibaren çeşitli kaynaklardan pek çok olumsuz eleştiri aldı. Hâlihazırda işlev gören bir ürüne dayanmamasına rağmen oldukça büyük yatırımlar almayı başarması yapılan sert eleştirilerin çoğunun ana fikrini oluşturuyor. Öte yandan bu ayın başlarında Tron’un test ağının uygulama sürecinin başlatılacağı duyurulmuştu.

Haberin yazıldığı sırada Tron’un sahip olduğu toplam piyasa değeri 3.5 milyar dolar olarak tespit edildi. Vitalik Buterin tarafından Tron hakkında yapılan eleştirilerin güvensizlik havasının hakim olduğu kripto paralara yatırım yapan kullanıcılar arasında büyük yankı uyandırdığı sonucuna varılabilir.


Kaynak: Cointelegraph

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?