Consensus 2018: Blockchain’i Benimsemezseniz Yok Olacaksınız!

0

“Blockchain teknolojisini kesinlikle sınırları aşan bir devrim yapma potansiyeline sahip.” Bu sözler dünyanın en büyük gönderi hizmetleri şirketlerinden biri olan FedEx’in CEO’suna ait.

FedEx CEO’su Fred Smith Coindesk organizatörlüğünde düzenlenen Consensus 2018 etkinliğinde konuştu. Smith sözlerini yineledi ” Yıllardır devam eden operasyonlarımızı hızla dijitalleşen dünyada sürdürebilmemiz için Blockchain teknolojisini benimseyeceğiz.”

Smith, uluslararası lojistik ve taşımacılık endüstrisinin karşılaştığı en büyük sorunlardan birinin de yasaların uyuşmazlığı olduğunu belirtiyor. Çünkü ülkeler bu konuda farklı farklı yönetmeliklere ve standartlara sahip. Smith, Consensus 2018 konuşmasında şunları kaydetti:

Uluslararası gönderiler için “şeffaflık” yasal bir zorunluluktur. Blockchain teknolojisi, bilgiyi herkes için ulaşılabilir kılmak için mükemmel bir potansiyele sahip.

FedEx CEO’su Smith Blokchain teknolojisinin lojistik sektörüne getirebileceği yenilikler hakkında övgülerde bulundu. Fakat bu övgüler boş değil. FedEx bu yılın Şubat ayında endüstrideki diğer ortaklarıyla sektörde potansiyel Blockchain uygulamaları geliştirmek için bir çalışma başlattı.

FedEx aynı zamanda kendileri aracılığıyla gönderimde bulunan ve anlaşmazlığa düşen müşterilerinin sorunlarını çözmek için  dağınık defter teknolojilerinin kullanıldığı bir pilot program başlattı. Kargo devi FedEx, işlem kayıtlarını uzun yıllar saklamak için Blockchain teknolojisini kullanmak istiyor.

FedEx CIO’su Robert Carter ise aynı anda milyonlarca işlem gerçekleştirebilme kapasitesine erişmek için Blockchain teknolojisini nakliye endüstrisine entegre etmeyi arzuladıklarını belirtti. Carter şunları kaydetti:

Her gün 12 milyon adet kargo taşıyoruz. Yoğun olduğumuz dönemlerde bu iki katına çıkıyor. Blockchain teknolojisinin kesinlikle bu sektöre entegre edilebilir olduğuna inanıyoruz

Carter Consensus 2018’de panel sunucusundan gelen “Smith’i Blockchain teknolojisini kullanmaya nasıl ikna ettin”  sorusunu “Aslında o beni ikna etti” şeklinde yanıtladı. Carter:

Eğer yeni teknolojileri benimsemiyorsanız, kesinlikle yok olacaksanız. Nesnelerin interneti ve Blockchain teknolojisi gibi yeni teknolojileri kucaklamak istemiyorsan, belki de bundan vazgeçmelisin. Çünkü adım adım yok olmaya doğru gidiyorsun.


Kaynak: Coindesk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?