CoinDesk analistleri, Bitcoin’in meşhur Wall Street piyasa döngüsü grafiğini inceledi

0

Finansal piyasalarda yatırım, duygusal bir roller-coaster olabilir ve Bitcoin piyasası bir istisna değil.

Yatırım söz konusu olduğunda insan duyguları iki aşırı uç arasında salınmaya eğilimli olur – korku ve açgözlülük – ve ikisi arasındaki sabit dengeleme eylemi, piyasa duygularının bir döngüsünü oluşturur.

Yıllar boyunca trader’lar ve yatırımcılar Wall Street Cheat Sheet olarak bilinen bir grafik yardımı ile piyasa duyguları döngüsünü incelediler.

Yukarıda görüldüğü gibi piyasa döngüsünün tepesindeki ‘euphoria’maksimum finansal risk noktası.

Bu yatırımcıların hiçbir şeyin yanlış gitmediğini düşündüğü ve kendi kendini besleme döngüsünün kurulduğu zamandır. Daha fazla yatırımcı piyasaya müthiş getiriler için girer, bu da fiyatta bir artışa yol açar ve değerlemeler baş döndürücü zirvelere ulaşır.

CoinDesk analistleri Sebastian Sinclair, Sam Ouimet ve Omkar Godbole, Bitcoin’in bu döngü üzerinde nerede olduğunu incelediler.

Analistler, Bitcoin‘in 20,000 dolardan bu yana ‘complacency’, ‘anxiety’ ve ‘denial’ aşamalarından geçtiğini ifade ettiler. Daha sonra Bitcoin’in 14 Kasım’da 6,000 doların altına düşmesiyle ‘panic’ aşamasının devreye girdiğini ve yatırımcıların görünürde fiyat zemini olmamasıyla birlikte çıkış yaptığını belirttiler.

Devamında analistlerin görüşleri şöyleydi:

“O zamandan bu yana Bitcoin’in fiyatı 6,000 dolardan yaklaşık yüzde 50 düştü. Daha da önemlisi, işlem hacimleri Kasım ayında aylık bazda yüzde 30’dan fazla arttı. Bu yüksek hacimli satış, muhtemelen zayıf ellerin piyasadan ayrıldığını gösteriyor.”

Sırada ne var?

Analistler, Bitcoin’in ‘capitulation’ aşamasına yakın olduğunu fakat tam olarak orada bulunmadığını ve sırada bu aşamanın yer aldığını öne sürüyorlar.

Analistler, ortak yorumlarında son olarak şöyle diyorlar:

“Halk piyasaya ilişkin tüm umutlarını yitirdiğinde piyasa sessizce yukarı doğru harekete başlar. Bu aşamada yatırımcılar buradan çıkacak herhangi bir rallinin sürdürülebilir olacağına inanmayacakları derecede duygusal olarak hırpalanmış olurlar. Her ne kadar kavramak zor olsa da son derece feci görünen bu nokta maksimum finansal fırsat ve minimum risk noktası gibi görülebilir. Artık tüm satıcıların piyasadan çıkış yapmasıyla birlikte taban fiyatlardan nihayetinde bir sonraki piyasa döngüsünün başlangıcı için enerji sağlayacak olan birikim başlayabilir. Milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın söylediği gibi: Başkaları açgözlü olduğunda kork ve geride dur, başkaları korktuğunda açgözlü ol.”


Kaynak: CoinDesk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?