Çin Dijital Para Hamlesi İle Bitcoin’i Değil Doları Bitirmeyi Hedefliyor!

0

Çin şu anda Blockchain ve dijital para alanında oldukça büyük adımlar atıyor. Yapılan açıklamalara göre Çin, dijital para birimi ile Bitcoin’e değil dolara rakip olmayı hedefliyor. Çin’de deneyimli bir yatırım bankacısı ve Pekin merkezli Sino Global Capital CEO’su olan Matthew Graham, Çin’in piyasaya sürmek için üzerinde çalıştığı merkez bankası dijital para birimi ile ilgili bilinenleri analiz etti ve Çin’in yeni teknolojileri dolar hegemonyasından kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirdiğini ifade etti.  

Çin’in Hedefi Dolar 

Boxmining’in kurucusu Michael Gu ile 6 Temmuz’daki Unitize konferansında konuşan Graham, Çin’in renminbiyi uluslararasılaştırmasının son derece zor olmasına rağmen bu konuda adımlar attığını ifade etti ve “Swift, CHIPS, Fedwire, bunlar eskimiş, pahalı, yavaşlar. 2020 yılındayız ve gerçekleşmesi üç gün süren ve olması gerekenden çok daha pahalı işlemlerimiz var. ABD doları merkezli küresel ekonominin çoğunu destekleyen tüm bu teknolojiler, gerçekten yaşlandıklarını gösteriyor. Yani bu Çin için büyük bir fırsat.” ifadelerini kullandı.  

Bunların yanında Çin’in Blockchain sistemi olan ve DCEP olarak adlandırılan yeni sistemde birçok unsurun bilinen Blockchain teknolojisinden alındığını görüyoruz. Ancak yine de bu sistem Bitcoin’in herkese açık Blockchain sistemi gibi bir sistem olmaktan çok uzak. Graham konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu DCEP’ye bir kripto veya Blockchain çerçevesinden yaklaşıyorsanız, bunun ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu anlamakta zorlanacağınızı düşünüyorum.” ifadelerini kullanıyor.  

Blockchain Kullanımı 

Blockchain’den öğrenilenler de dahil olmak üzere dijital yuan‘a entegre edilen yeni teknolojiler farklı bir amaçla kullanılıyor. Daha önce China International Economic Exchange Center konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “DCEP para yaratma, defter tutma vb. ile ilgili gerçek zamanlı veri toplayarak para basma ve para politikalarının uygulanması için faydalı referanslar sağlayabilir. ifadelerini kullanmıştı.  

Bunun yanı sıra Çin’in Blockchain sisteminin Ethereum entegrasayonu geçtiğimiz hafta gündem maddeleri arasında yer almıştı. Yapılan açıklamalara göre bu entegrasyonlar Çin’in kripto para konusundaki görüşlerini değiştirme potansiyeline sahip.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?