Bittrex 82 Kripto Parayı Borsasından Silecek

0

En büyük kripto para borsalarından biri Bittrex, borsada işlem gören 82 küçük hacimli kripto paranın artık Bittrex’te işlem görmeyeceğini duyurdu.

Bittrex ekibinin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Nadiren de olsa bazı coin’leri Bittrex borsasından kaldırmamız gerekebiliyor. Sileceğimiz coin’leri aşağıda listeledik. 30 Mart’a kadar bu coin’lere ait cüzdanlardan coin’lerinizi çekmenizi rica ediyoruz. Bu tarihten sonra coin’lere ulaşılamayacak.”

 

Bittrex ekibi bazı kripto paraların blockchain’lerinde sorun olduğunu ve kullanıcıların paralarını çekemeyeceklerini de belirtti. Ekip İşlem yapılamayan kripto paraları listede işaretlediklerini açıkladı.

Bütün kripto para borsalarında yeterince likiditeye sahip olmayan kripto paraların emir kaydını tutmak oldukça zor olabiliyor. Likiditesi sınırlı kripto paralar kolayca suistimal edilebiliyor.  Diğer yandan kripto paraya karşı yeterince ilgi yoksa borsanın o kripto parayı gözden çıkarması kolay olabiliyor.

Bir kripto para borsasının hacmini slippage adı verilen bir metotla test etmek mümkün. 50 bin dolar değerinde kripto para satışı yaparak kripto paranın değerinde düşüş olup olmadığı gözlemleniyor. Bu yöntemle birçok kripto para test edildi ve düşük hacimli kripto paralarda her 50 bin dolarlık satıştan sonra %2 ile %10 arasında değer kaybı gözlemlendi.

Hacim enflasyonu düzenlenmemiş pazarlarda veya küçük hacimli kripto paralarda görülebiliyor. Birleşik devletler menkul kıymetler ve borsa komisyonu (SEC) yakın zamanda yaptığı açıklamada kripto para pazarında sıklıkla görülen pump-dump’lara karşı yatırımcıları uyarmıştı:

“Dolandırıcılar kurbanlarını çekebilmek için yeni teknolojileri kullanabiliyorlar. Yatırımcıları yüksek kar vaadiyle ikna ediyorlar. Pump-dump ve pazar manipülasyonu bu tuzakların başında gelen yöntemlerden.”

Önümüzdeki günlerde pump-dump’a ve manipülasyona müsait kripto paraların diğer kripto para borsalarından da kaldırıldığını görebiliriz.

Bittrex’ten silinecek coinlerin listesi: https://support.bittrex.com bağlantısından görebilirsiniz


Kaynak: CCN.com

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?