Bitcoin’in 9.000 Dolara Tırmanışını FED’in Faiz Kararı Mı Engelledi?

0

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün uzun süredir görülmeyen bir ralli gerçekleştirdi ve 7.700 dolardan güne başlayan BTC/USD işlem çifti daha gün bitmeden birçok kripto para borsasında 8.900 dolar seviyesine kadar yükseldi.

BTC’nin bundan birkaç gün önce 7.800 dolar seviyesini test etmesi ancak iki denemesinde de başarısızlıkla karşılaşıp düşüşe geçmesi aslında ciddi bir alış baskısı yaratmış olabilir. Birçok yatırımcı 7.800 doların önemli bir direnç olduğunu ve buranın kırılması durumunda hacimli bir yükselişin geleceğini tahmin ediyordu.

Gerçekten de sabah saatlerinde 7.800 doları kıran BTC, önce 8.000 doları bunun devamında ise önüne çıkan bütün dirençleri kırarak yükselmeye devam etti. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 8.670 dolar bandından işlem gören BTC’nin dakikalar önce açıklanan FED faiz kararından etkilenmiş olabileceği düşünülüyor.

FED Faiz Kararını Açıkladı, Bitcoin Duruldu

Federal Rezerv tarafından yapılan güncel açıklamada faizlerin 0 ile 0.25 baz puan seviyelerinde tutulması kararı alındığı belirtildi ve piyasanın beklediği haber geldi. Faizlerin negatife çekilmesi lider kripto para biriminin ciddi anlamda yükseliş elde etmesini sağlayabilirdi ancak uzmanlar bunun uzak ihtimal olduğunu düşünüyorlardı.

Bitcoin’in tam da FED’in faiz kararından yaklaşık 1 saat önce düşüşe geçmesi ise piyasanın bunu fiyatladığına dair görüşleri daha da güçlendiriyor. BTC’nin şu an için FED faiz kararına tepki vermesi aslında beklenen bir gelişme. Ancak FED’in ekonomik durumu dengelemeye yönelik yapıcı bir adım atmaması, önümüzdeki günlerde BTC fiyatının yeniden hareketlenebileceğini düşündürüyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?