Bitcoin’deki satış dalgası, 2015’e benzeyecek mi?

0

Son birkaç günde kripto para piyasası, değerinden 60 milyar dolar kaybetti. Bu durum, devam eden ayı piyasasının sonunda bitip bitmediğinin merak edilmesine neden oldu.

Depresif aktivite ve hissiyat dönemi olarak tanımlanan ayı piyasası, dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’in fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 75’in üzerinde aşağı geçti.

Gerçek anlamda bir dip noktası bulunabilmesi için geleneksel olarak uzun bir ayı piyasasının son aşaması olan “kapitülasyon”un gerçekleşmesine ihtiyaç var.

Tanım olarak kapitülasyon, nihai bir dibe ulaşana kadar yüksek hacimle desteklenen aşırı panik satışı ile karakterize ediliyor. Dip burada varlığın iyice ucuzladığı ve yatırımcıların daha fazla düşmesine izin vermediği bir fiyat seviyesi.

O halde Bitcoin’de yaşanan mevcut sert satışlar, bir kapitülasyon aşaması mı?

2015’in dibi,
2013-2015 yılları arasında Bitcoin, şu anki duruma benzer bir ayı piyasası yaşadı. Lider kripto para 2013 yılının Kasım ayındaki 1,163 dolarlık seviyeden yüzde 86 oranında gerileyerek Ocak 2015’te 152 dolara düştü.

Bitstamp’ten elde edilen verilere göre o günden bu yana fiyat asla 152 doların altına inmedi.

Kapitülasyona ulaşmak için iki önemli faktör bulunuyor: hacim zirveleri ve hızlı fiyat düşüşleri.

Yukarıda yer alan tabloda görülebileceği gibi BTC’te satışlar 2015’in başında hızlanmaya başlamış fakat iki hafta sonrasına kadar aşırı bir uç noktaya ulaşmamış.

15 Ocak’ta ise piyasada korku ve panik zirve yaptı. BTC’nin fiyatı 4 saatlik tek bir mumda yüzde 30 düştü. Böyle bir satış olayı, bir piyasa tabanına işaret eder şekilde bir hacim zirvesi oluşturur.

2015’te de hızlanan satışları ciddi bir alış hacmi takip etti. Piyasadaki korku resmen talebi karşıladı ve BTC ile ilgilenenler, 152 dolarlık fiyat etiketinin çok ucuz olduğunu düşündüler.

Bitcoin’in bugünü

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi piyasa yine önemli bir satış dönemi geçiriyor ancak bu şimdiye kadar 2015 yılındaki kapitülasyondan daha kademeli oldu.

2015’teki dip sırasında dört saatlik mum yüzde 30’luk bir değer kaybı getirirken son satış dalgasında hiçbir dört saatlik mumun yüzde 9’dan daha fazla düşüş getirmediği açık.

Öte yandan satış hacmi son birkaç güne göre hız kazandı ve şu anki dört saatlik grafik, dip için umut verici işaretler gösteriyor.

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi satış emirlerinin çekildiğinin işareti olarak satış hacmi azalmaya ve düşen fiyattan ayrılmaya başlıyor.

Bir mum önceki mumu boyut olarak geride bıraktığında bunun bir ‘yutan boğa’ olduğu düşünülür. Bu tür mumlar, düşüşlerin dibine oluşmaya meyilli olurlar.

Kapitülasyon olayları, bir piyasanın uzun vadeli eğilimini hemen tersine çevirmez. BTC, 2015 yılının Ocak ayında dibe ulaştıktan sonra yükselişten önce 10 ay daha yatay bir seyir izlemişti.

Böyle aşırı satış olayları da çok nadir gerçekleşir, bundan dolayı 2015’in kesin piyasa koşullarının tekrar etmesi pek olası değil. Gerçek bir kapitülasyon meydana geldiğinde bunu akılda tutmak önemli.


Kaynak: CoinDesk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?