Bitcoin Yükselişi Sürüyor, İşte Son Artışların Sebepleri!

0

Bitcoin (BTC) fiyatındaki son artışın muhtemel nedenlerini sizler için derledik.

Orijinal kripto para Bitcoin (BTC) son haftalarda bir hayli dikkat çekici bir performans ortaya koyarak fiyatını 7.000 dolar seviyesine ulaştırdı. Aralık ayından itibaren %80’e yakın bir oranda artış kaydeden BTC, kullanıcılarını heyecanlandırıyor ve birçok kişinin dikkatini üzerinde topluyor. ABD’nin tanındık siyasi isimlerinden Brad Sherman’ın kriptolara yönelik yaptığı çağrı son cümleye gerekçe olarak gösterilebilir. Peki BTC’deki son artışın muhtemel sebepleri neler?

Bitcoin Artışının Nedenleri

Bitcoin öncülüğündeki kriptolar son üç aylık süreçte oldukça iyi bir ivme yakaladı. Altcoin’ler BTC karşısında daha kötü bir performans sergilemiş olsa da piyasanın toplam değeri 210 milyar doları geride bıraktı. Bu artışın muhtemel nedenlerine toplulukta konuşulanlardan yola çıkarak birlikte göz atalım.

Bitcoin’in artışına gerekçe olarak gösterilen nedenler arasında Bitcoin yarılanması (halving) yer alıyor. Bilindiği üzere piyasadaki BTC arzı 21 milyon ile kısıtlı ve madencilere verilen ödüller her dört yılda bir yarıya indiriliyor. Bir sonraki yarılanma işlemi 2020 yılında gerçekleşecek ve şu an 12,5 btc olan blok ödülü 6,25 btc’ye düşecek. Bu durum kalan BTC’lerin piyasaya sürülmesi sürecini yavaşlatacağı için mevcut BTC’lerin daha değerli hale gelmesini ve fiyatın artmasını sağlayabilir.

Kurumsal Yatırımcılar Oyunda

Fidelity Capital adlı bir şirketin önümüzdeki haftalarda kurumsal yatırımcıları oyuna sokacak bir hamlesi hayata geçecek. Bu gelişmenin de fiyatın artışını tetiklediği konuşuluyor. Ayrıca ABD’nin iki büyük borsa oyuncusunun da piyasaya girdiği kullanıcılar arasında tartışılan konulardan. Bu durumun da BTC fiyatını yükselttiği ifade ediliyor.

Uzmanlara göre fiyatın artmasına neden olan unsurlar arasında FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) etkisi de bulunuyor. Yatırımcısına büyük yüzdelerde kar elde ettiren bir varlığa herkes yatırım yapmak isteyebiliyor. Son olarak Facebook ya da Nike gibi büyük isimlerin piyasa adım atmalarının fiyatlara etki etmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Kaynak: coin-turk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?