Bitcoin Yarılanması Fiyatı Nasıl Etkileyecek?

0

Litecoin’de yaşanan hayal kırıklığının ardından piyasadaki bazı isimler Bitcoin yarılanmasının da fiyatları etkilemeyeceğini dile getiriyor.

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Litecoin yarılanmasının kripto para fiyatını ciddi anlamda etkilemesi bekleniyordu. Ancak beklenen olmadı ve yarılanma fiyatta hiç bir değişiklik yapmadı. Bazıları Bitcoin yarılanmasının aynı şekilde fiyatta hiç bir etki yaratmayacağını savunuyor. Ama bir analiste göre fiyat yarılanmadan büyük ölçüde etkilenecek.

Litecoin ve Bitcoin

5 Ağustos’ta gerçekleşen Litecoin madencilik ödüllerinin yarıya düşmesi öncesinden büyük fiyat beklentilerini beraberinde getirmişti. Ancak işler beklendiği gibi gelişmedi ve çok sayıda insan hayal kırıklığına uğradı. Bu sebeple piyasadaki bazı isimler Bitcoin yarılanmasının da fiyata bir etkisi olmayacağını savunmaya başladı.

Ancak Twitter’ın ünlü analistlerinden Plan B, Litecoin yarılanmasının neden beklenen fiyat etkisini yaratmadığını nedeniyle beraber açıkladı ve Bitcoin’de yarılanmanın fiyata ciddi etkiler yapacağını dile getirdi.

Analist, Litecoin fiyatının artmamasının sebebinin yarılanma ile stok-akış oranı arasındaki düşük bağlantı ile alakalı olduğunu ifade ediyor.

Bunun yanında Plan B Bitcoin fiyatının stok-akış oranıyla daha çok bağlantılı olduğunu, bu yüzden de fiyatların yarılanma sonrasında artışa geçeceğini dile getiriyor. Plan B’nin açıklamalarına göre bu oran, stoklarda depolanan ve yıllık bazda üretilen miktara bölünen toplam emtia miktarını gösteriyor.

Fiyat Beklentileri

Öte yandan Bitcoin madencilik ödüllerinin yarıya düşmesinin fiyatı etkilemeyeceğini savunanlar karşısında tam aksini iddia eden de birçok isim var. Bazı isimlere göre yarılanma kesin ve yavaş bir şekilde yaklaştığı için yarılanmanın ardından fiyatlarda ciddi artışlar yaşanacak. Yarılanmanın Bitcoin fiyatını etkileyeceğini düşünen isimler arasında Morgan Creek Digital’in kurucusu Anthony Pompliano da yer alıyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?