Bitcoin ve Altın Arasındaki Korelasyon İki Katına Çıktı

0

Bloomberg’in bugün açıkladığı yeni verilere göre dijital altın ve fiziksel altın arasındaki korelasyon son üç ayda neredeyse iki katına çıktı.

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin ve altın arasındaki korelasyon, geçen yıl 0.496 iken bu yıl bu rakam neredeyse iki katına ulaşarak 0.837’ye çıktı. (+1 katsayısı mükemmel korelasyonu -1 katsayısı ise korelasyon olmadığını gösterir)

Korelasyon Oranları

Cointelegraph’ın haberine göre Bloomberg yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl boyunca varlıklar arasındaki korelasyonun rastgele olduğunu belirtti. Yapılan açıklamalara göre, geçtiğimiz senin %49’unda iki varlık tam ters yönlerde hareket ettiler. Bunun yanında Bitcoin ve altın arasında yılın %22’sinde korelasyon tam sağlanamadı, %29’unda ise korelasyon vardı. Ancak 8 Mayıs 2019’da bu yana iki varlığın birbirini takip eden hareketleri %58’e ulaştı.

Öte yandan Bloomberg’de yayınlanan makale ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimlerinin dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerine de dikkat çekiyor. Bilindiği gibi birçok analist ve yatırımcı bu ticari gerilimlerin Bitcoin fiyatını bir sonraki yüksek seviyelere taşıyacağını düşünüyor.

Bitcoin: Güvenli Bölge

Bitcoin’in güvenli liman olarak kabul edilmesi, öngörülemeyen jeopolitik ortamlara uygun olan ve üçüncü taraflar tarafından kontrol edilemeyen özelliği tarafından da destekleniyor. Kripto para birimi ve Blockchain avukatı olan Jake Chervinsky geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili, “Bitcoin tam olarak amacını gerçekleştiriyor” açıklamasını yapmıştı.

Öte yandan kripto para ödeme firması Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, “Bitcoin’in internetin olduğu her yerde olabilecek bir değer depolama aracı olarak oldukça güvenli bir varlık” olduğunu dile getirmişti.

Bunların yanında dünyanın önde gelen yatırımcılarından Ari Paul da Bitcoin’in şu anda ana akım finansal sisteme yavaş yavaş girmeye başladığını ve insanlar tarafından güvenli liman olarak algılanmaya başladığını ifade etmişti.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?