Bitcoin Halving Gerçekleşti! Peki Şimdi Ne Olacak?

0

Bitcoin’de her 4 yılda bir meydana gelen blok ödülü yarılanmasının (halving) üçüncüsü tamamlandı. Madencilerin blok başına aldıkları 12.5 BTC’lik ödül, bundan böyle önümüzdeki 4 yıl süresince 6.25 BTC olacak.

Bitcoin meraklıları ve yatırımcılarının 2016 yılından bu yana beklediği blok ödülü yarılanması (halving) sonunda gerçekleşti. Yaklaşık olarak her dört yılda bir meydana gelen bu olayın üçüncüsü 630,000’inci blokta tamamlandı.

Madencilerin ortalama 10 dakikada bir, blok başına aldıkları 12.5 BTC’lik ödül, önümüzdeki 4 yıl süresince 6.25 BTC olarak devam edecek. Dolayısıyla günlük üretilecek Bitcoin miktarı 900 BTC olacak. Bu rakam, daha öncesinde 1800 BTC’ydi. Yıllık olarak düşünüldüğünde 657,000 BTC’lik yeni BTC arzı, bugünden itibaren 328,500 BTC’ye inecek.

Piyasaya sürülen yeni BTC sayısındaki azalma ne getirecek?

Bugüne kadar Bitcoin madencileri, esasen Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir satış baskısı yaratan iki taraftan en güçlü etkiye sahip olanlardı. Şimdi madenciler, yüzde 50 daha az BTC üretebileceklerinden fiyat üzerindeki potansiyel satış baskılarının da bu oranda azalma göstereceği düşünülebilir. Satış baskısı bakımından daha etkili olan taraf artık madenciler değil, işlem ücretlerini BTC ile toplayan borsalar olacak. Orta ve uzun vadede yeni BTC arzındaki azalmanın fiyatları bir ölçüde destekleyeceği söylenebilir.

Bitcoin madencileri ve hash rate’te durum

Halving, en çok madencilik yapanları ilgilendiren bir konuydu, çünkü doğrudan Bitcoin bazındaki gelirleri yarı yarıya inecekti. Bugünden sonra ağdaki maliyetleri yüksek olan verimsiz madencilerin çoğunun kepenk indirmesi bekleniyor. Verimsiz madencilerin yerini, operasyonel maliyetleri daha düşük verimli madenciler alacak ve bu muhtemelen Bitcoin fiyatının daha sağlıklı olmasını sağlayacak. Öte yandan yaklaşık iki haftada bir yapılan zorluk ayarlamasına bir hafta var. Bazı madencilerin ağdan çıkış yapması, hash rate’te de bir düşüşü beraberinde getirecek. Hash rate’in düşmesi ve zorluğun aynı kalması, bu birkaç gün boyunca işlem gecikmelerine yol açabilir.

Bir sonraki blok ödülü yarılanması, 2024 yılında 840,000 numaralı blokta meydana gelecek.

Son olarak aşağıdaki tablo, bugüne kadar gerçekleşen yarılanmalar ile bundan sonra gerçekleşecek birkaç yarılanmayı gösteriyor. 2140 yılında kadar toplamda 32 halving görülecek.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?