Bitcoin Cash’te Ayrılık: Hard Fork’tan Sonra İki Ayrı Coin Ortaya Çıkabilir

0

BCH ağı Craig Wright’ın itirazından sonra ikiye bölünebilir.

Bitcoin Cash ortak alınan kararla birlikte 15 Kasım’da güncellemeye gidecek ve ağa hard fork uygulanacak.

Coinbase bitcoincash.org değişikliklerini destekleyeceğini açıklamıştı. Bitcoin Cash geliştiricisi BitcoinABC’nin canonical ordering adında bir takım değişiklikler yapacağı biliniyor. Coinbase’e göre fork’tan sonra 2 ayrı blok zincir oluşması olası değil ve yatırımcılar böyle bir durum olursa iki bloktaki kripto paralarına da ulaşabilecek. Tahminen Craig Wright’ın en büyük BCH madencisi Coingeek tarafından desteklenen uygulaması BitcoinSV’ye erişim açık olacak.

DSV oracle cihazlarıyla uyumlu ve zincirler arası geçişlerin bulunduğu bir BCH geliştirmesi. ABC kasım hard fork’unu açıklamadan önce bütün BCH geliştiricileri bu özelliklerin eklenmesinde mutabıktı. Ancak Wright sonradan karar değiştirdi ABC canonical ordering’in daha güvenli olduğuna itiraz etti. Wright’ın açıklamalarına göre DSV ve diğer bloktaki BCH’ler kara listeye alınacak. Böylece bir yol ayrımı ortaya çıkmış oldu ve Roger Ver’e ait büyük BCH madencilerinden Bitcoin.com da Wright’ın kara listesine girdi.

15 Kasım’da kazılan ilk bloktan sonra 2 ayrı Blockchain oluşacak ve iki ayrı ağ ortaya çıkacak; Bitcoin ABC ve ona uyumlu yazılımlar (BCH) ve BitcoinSV (BSV) ağı. Eğer iki farklı yazılım kullanılarak madencilik faaliyetleri sürerse BCH ve BSV olarak ikiye ayrılmış olacak. Madenciler iki ağdan bir tanesini seçmek zorunda olacak.

BCH kullanıcılarının 14 Kasım’dan itibaren işlem yapmaması öneriliyor. Çünkü eğer madenciler arasında bir hash kavgası çıkarsa işlemler çöpe gidebilir.

Craig Wright ve destekçileri şu anda %51’den fazla hashrate’e sahip değiller. Güncelleme bu yüzden BCH’nin endişe ettiği kadar sıkıntılı geçmeyebilir. Ancak BSV borsalarda listelenmeye başlarsa ortalık karışabilir.

Binance daha önce yaptığı açıklamada ABC yol haritasına işaret ederek BCH hard fork’unu destekleyeceğini duyurmuştu. Büyük madenciler ve borsalar BCH’yi destekliyor gibi görünüyor. Coingeek BSV’ye geçse bile BCH’nin zorluğu bloklara göre ayarlandığı için BCH ağında bir sorun yaşanmayacağı söylenebilir. Diğer yandan Coingeek’in Wright’ı desteklemeye devam edip etmeyeceği söz konusu. Çünkü madenciler genellikle kar odaklı hareket ederler ve BSV yoluna devam edemezse ya da fiyat konusu sorun yaratırsa Coingeek taraf değiştirebilir. BSV hiçbir değere sahip olamayabilir.


Kaynak: Trustnodes

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?