Bitcoin (BTC), Türkiye İle Birlikte Bu 6 Ülkede Rekor Kırdı!

0

Girişimci ve piyasa yorumcusu Alistair Milne tarafından derlenen döviz kuru rakamları, Bitcoin’in bu hafta içinde 7 yerel para biriminde rekor kırdığını gösteriyor. Milne’nin Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya göre Bitcoin (BTC), Brezilya, Türkiye, Arjantin, Sudan, Venezuela, Angola ve Zambiya’da rekor kırdı.

Farklı Ülkelerde de Rekor Yakın

Yazının yayına hazırlandığı sırada lider kripto para birimi Bitcoin 12.800 dolar bandında işlem görüyor olsa da bundan birkaç saat önce fiyatın 13.200 dolara kadar yükselmesi ile BTC 1 haftada %15 artış yaşamış oldu.

Bu artış oranı piyasada bir heyecana sebep olurken, özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha farklı bir heyecan yaşandı ve bazı ülkelerde geleneksel para birimi cinsinden Bitcoin rekor kırdı. 2017 yılında Bitcoin’in 20.000 dolara ulaştığı dönemde görülen ekonomik tablo ile günümüzün ekonomik görünümü karşılaştırıldığında aslında bu rekorlar çok da şaşırtıcı değil.

Örneğin; Brezilya’da 1 yıl içinde geleneksel para birimi dolar karşısında %28 değer kaybederken Bitcoin yeni bir rekora imza attı. Dolayısıyla Brezilyalı yatırımcıların BTC’ye olan ilgisi de arttı.

Bunun yanında Milne’nin paylaşımına göre bu 7 ülkeyi yakın zamanda Rusya ve Kolombiya’da takip edecek ve eninde sonunda tüm ülkelerde Bitcoin yeni bir rekora imza atacak.

Dolar Savaş Veriyor

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in bir boğa koşusunda olduğu son zamanlarda dolar ile olan ters korelasyon da dikkat çekiyor. Bununla birlikte analistler yaklaşan ABD seçimleri dolayısıyla dolarda daha fazla fiyat hareketliliğinin görülebileceği konusunda da uyarıyor.

Eğer dolarda daha düşük seviyeler görülmeye devam ederse, önümüzdeki günlerde Bitcoin’in güç kazanmasının kaçınılmaz olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?