Binance CEO’su Borsada Sahte Hacim Olmadığını Açıkladı!

0

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Binance’in CEO’su başarılı girişimci Changpeng Zhao, son günlerde sosyal medyada gündemde olan kripto para borsası hacim sıralamaları hakkında ilginç bir detay paylaştı. Bilindiği üzere Binance’in kripto para derecelendirme sitesi CoinMarketCap’i satın almasından sonra birçok şey değişti.

CMC önce kripto para borsası sıralama yöntemini, bunun devamında ise kripto paraları sıralama yöntemini değiştirdi. Bu değişimlerden sonra lider kripto para borsalarından BitMEX’in 175. sıraya kadar gerilemesi ise Binance’e yönelik çok fazla tepki gelmesine yol açtı. Changpeng Zhao ise bu değişimlerin kendileri tarafından değil, CMC yönetimi tarafından yapıldığını belirtti.

Binance’in Küçük Sırrı Ne?

Kripto para borsalarının birçoğunun sahte hacim rapor ettiği ve sahip olmadığı kadar likiditeye sahip olduğunu gösterdiğini belirten CZ, kendilerinin bunu yapmadığını vurguladı. Twitter üzerinden “gizli sırlarını” açıklayan CZ, birçok borsanın 1 Bitcoin değerindeki alım satımı 2 Bitcoin’lik alım satım olarak gösterdiğini belirtti.

Borsaların 1 BTC’lik alım satımı hem 1 BTC alım hem de 1 BTC satım işlemi olarak rapor ederek hacmini ikiye katladığını belirten CZ, Binance‘in ise bunu yapmadığını ifade etti. Bunu yapmama sebeplerinin aslında geleneksel borsaların da bundan kaçınması olduğunu belirten CZ, ikinci olarak ise hacimlerini “saklamayı” sevdiklerini belirtti.

Wash trading yapıp yapmadıkları sorusuna da yanıt veren CZ, borsa içinde alım satım yaparak sahte hacim üretmediklerini ifade etti.

Binance sahte hacim iddialarını yalanlasa da Coinmarketcap‘i satın alması nedeniyle uzunca bir süre daha eleştirilecek gibi duruyor.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?