Açıklamaya Göre SegWit2x 28 Aralık’ta Geri Dönüyor

0

Bitcoin’in belki de en büyük tartışmasına sebep olan SegWit2x hard fork’u, projenin resmi sitesine göre 28 Aralık’ta yoluna devam edecek.

Aylarca süren tartışmalara ve çekişmelere yol açmış olan SegWit2x projesi Kasım ayında adeta son dakikada iptal edilmişti ancak proje yaklaşık 2 gün içerisinde 501451. blokta gerçekleşeceğini duyurdu.

Projenin kurucusu ve lideri Jaap Terlouw sitede, bu fork’un “Bitcoin ağındaki komisyon ve işlem hızı” sorunlarına hitap edeceğini söyledi ve Bitcoin’in şuanda “bir ödeme aracı olarak kullanılmasının neredeyse imkansız” olduğunu belirtti.

Hard fork’un gerçekleşeceğine dair olan doğrulama hem projenin sitesindeki yol haritasında hem de Terlouw’dan bizzat gelen yoruma dayanıyor:

“Ekibimiz normalde Kasım ortası için planlanan Bitcoin hard fork’una devam edecek.”

Bitcoin ağında bir fork yaşandığında fork yaşandıktan sonra sahip olduğunuz Bitcoin miktarına denk olacak şekilde yeni oluşmuş koin de elde edersiniz. Bitcoin Cash’ten örnek vermek gerekirse 1 Ağustos’ta 1 Bitcoin’iniz varsa, fork sonrasında 1 adet de Bitcoin Cash’iniz olmuştu. Projenin kurucusu olan Terlouw bu durumun yine devam edeceğini ancak denk miktarda koin vermeye ek olarak kullanıcıların “sürece olan bağlılıklarından dolayı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoinlerine oranlı sayıda ödül alacaklarını” söyledi.

An itibariyle fork’u desteklediği resmi olarak bilinen toplam sekiz borsa bulunuyor. Projenin yol haritasında Lightning Network’ün desteklenmesi ve en nihayetinde anonim işlemler gibi özellikler yer alıyor.

Fork Mevsimi

Geçtiğimiz altı haftada Ağustos’ta oluşan bir diğer Bitcoin fork’u Bitcoin Cash yaşadığı fiyat artışıyla, aldığı madenci göçüyle, işlem hızı ve ücreti konusunda Bitcoin’e olan üstünlüğüyle kripto para sektörünün en çok konuşulan konularından biri haline geldi.

SegWit2x’in yeniden doğacağı haberleri şuana dek pek yankı bulmadı ancak projenin sitesinde özellikle göze çarpan bir borsanın adından bahsedildi: HitBTC. Mevcut SegWit2x vadeli işlemlerine değinen Terlouw, şu yorumda bulundu:

“Aynı zamanda SegWit2x vadeli işlem ticaretleri uzun süredir bazı borsalarda yer alıyordu. HitBTC bunlardan biri.”

Projenin geri döneceğine dair ilk ipuçları 19 Aralık’ta gelmeye başladığında B2X’in vadeli işlem fiyatları 200 $’ın altından neredeyse 600 $’a kadar artış gösterdi ve şuanda 800 $’ı aşkın fiyata sahip.

Noel gününde bir Blockchain melek yatırımcısı Bitcoin God isimli Bitcoin’in “kendi” versiyonunu ortaya çıkardı ve önümüzdeki haftalarda da yeni forklar göreceğiz.

Bitcoin yatırımcıları için Bitcoin forklarının sanıyoruz ki en önemli yanı, fork sonrasında oluşan yeni koinden de alıyor olmalarıdır. Ne de olsa bu durum “havadan para” olarak görülüyor.

Kaynak: Coin Telegraph 

 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?