XRP’de Son Durum: SEC Haberinin Ripple Üzerindeki Etkisi Geçti Mi?

0

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile görülen duruşmada çıkan pozitif haberlerin XRP fiyatı üzerindeki etkisi geçmiş gibi görünüyor. 

Dün akşam saatlerinde Ripple ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasındaki davada yeni bir duruşma görüldü. Bu duruşmada nispeten Ripple’ın lehine kararlar alındığı görüldü. Bu kararların üzerine Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Twitter hesabından bir paylaşım yaptı.

“Bugün Güzel Bir Gün”

Ripple, yaklaşık olarak 3 aydır SEC ile ilgili dava sebebiyle zor zamanlar yaşıyor. Ripple’ın kripto para birimi XRP Aralık ayında dava sürecinin açıklanmasının ardından büyük bir düşüş yaşadı ve bu düşüş borsalardan arka arkaya gelen delist/işlemleri durdurma haberleri ile daha da derinleşti.

Zor bir sürecin ardından dün gerçekleşen duruşmada Ripple, SEC’e karşı küçük çaplı bir zafer kazandı. Alınan karara göre SEC,  Bitcoin ve Ethereum ile ilgili dahili belgeleri teslim edecek. Bu belgeler, SEC daha önce Bitcoin ve Ethereum’u bir menkul kıymet olarak nitelendirmeyip bu varlıkları “dijital para birimi” sınıfında gösterdiği için önem taşıyor.

Bu kararın üzerine kayıt dışı menkul kıymet satmak ile suçlanan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Twitter üzerinden bir paylaşım yaptı ve “Bugün güzel bir gün.” sözlerini kullandı.

XRP Fiyat Tepkisi

Ripple ve SEC arasındaki duruşma görülmeden önce 5 Nisan’da XRP fiyatı yükselişe geçti ve 2018 yılından sonra ilk defa 1 dolar seviyesinin üzerini gördü. Davadan pozitif haber gelmesi birlikte 1,11 dolara ulaşan XRP, haberin heyecanının dinmesi ile düşüşe geçti.

Yine de XRP’nin şu an için fiyat bazında pozitif alanda olduğu ve bir düzeltmenin ardından yatay bir çizgide işlemlere devam edeceği düşünülüyor.

Bununla birlikte bazı isimler bu haber ile birlikte XRP’nin delist edilen borsalarda ilerleyen günlerde yeniden listelenmeye başlayabileceğini düşünüyor. Eğer XRP borsalarda yeniden eski yerini alırsa önümüzdeki günlerde zaman zaman XRP fiyatında anlık yükselişler görülebilir.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?