Türkiye Bitcoin’de Altıncı Sırada

0

2017’nin başından beri Bitcoin işlemlerinde gözle görülür bir artış var. Bu artış en fazla Çin’de gerçekleşti. Listede Türkiye ise altıncı sırada yer aldı.

LocalBitcoin verilerine göre 2017 yılında Bitcoin işlemleri, gelişmiş ülkelerden çok gelişmekte olan ülkelerde daha fazla arttı.

Bitcoin işlemlerinde en çok artışın olduğu ilk beş ülke:

  1. Çin
  2. Nijerya
  3. Kolombiya
  4. Venezuela
  5. Peru

Türkiye ise bu listede altıncı sırada yer aldı.

Çin ve Rusya’da talebin çok artmasıyla merkez bankaları kripto para birimlerinin işlem gördüğü internet sitelerine erişimi yasakladı. Brezilya ve Kolombiya’da ise hükümetler kripto paraların riskleriyle ilgili vatandaşlarına sürekli uyarılarda bulunuyor.

Blockchahin Capital Araştırma Müdürü Spencer Bogart’a göre gelişmekte olan ekonomilerden sanal paraya bu kadar çok talep olması yerel paranın yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir.

LocalBitcoin’e göre veriler böyleyken yatırım alanında ilk sırada ise Japonlar yer alıyor. Deutsche Bank küresel stratejisti Masao Muraki’nin açıklamasına göre 2017’nin Ekim ve Kasım aylarında yapılan Bitcoin işlemlerinin %40’ı Japon Yen’i ile gerçekleştirildi. Çoğunluğunu orta yaşlı erkeklerin oluşturduğu Japon yatırımcılar, Çin’deki Bitcoin borsalarının birer birer kapatılmasının ardından kripto para geleceğine yön veren kesim oldu.

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?