Trump 700 Milyar Dolarlık Blockchain Yasasını İmzaladı

0

ABD başkanı Donald Trump, 700 milyar dolarlık askeri harcama yasa tasarısını imzaladı. Yasa kapsamında blockchain temelli siber güvenlik araştırmaları yapılacak.

Yasa tasarısı ABD Savunma Bakanlığını “blockchain teknolojisi ve diğer dağıtımlı veritabanı teknolojileri kullanılarak hazırlanmış potansiyel ofansif ve defansif siber uygulamaları araştırmaya” davet ediyor. Yasanın muhataplarından birinin de hükümetin IT ve siber güvenlik sistemlerini geliştirmeye odaklanmış Hükümet Teknolojilerini Modernize Etme Hareketi MGT olduğu belirtiliyor.

Dün erken saatlerde Trump’ın imzaladığı metnin son versiyonuna göre blockchain araştırmaları “yabancı güçlerin, aşırı uç örgütlerin, suç ağlarının, Federal Hükümetin ve kritik altyapı ağlarının bu teknolojileri nasıl kullandığı”na yönelik olacak.

Metne göre araştırmanın sonuçları önümüzdeki altı ay içinde Kongreye sunulmak zorunda. Araştırmadan sorumlu kurumun daha önce blockchain üzerine çalışmalar yapmış Savunma Bakanlığı olduğu belirtilse de diğer federal ajansların ve bakanlıkların sürece ve raporun son haline katkıda bulunabileceği dile getiriliyor.

Bazı piyasa gözlemcilerine göre Ohio’lu senatör Rob Portman tarafından teklif edilen yasa tasarısı temel fonlama yasası için pek bir şey ifade etmese de, Amerikan hükümetinin alt birimlerinde kullanılma potansiyeline sahip blockchain uygulamaları araştırmalarını artırabilir. Bununla ilgili konuşan en yetkili isimlerin başında Trey Hodgkins geliyor. Washington D.C.’deki IT Sektörü Konseyi’nde kamu sektörü alanında kıdemli başkan yardımcılığı görevini yürüten Hodgkins, konuyla ilgili olarak bir ay önce yaptığı konuşmada şunları ifade etmişti:

“Kesin olarak söyleyebilirim ki blockchain Kongrenin ajanslardan araştırmasını istediği teknolojilerin başında geliyor. Ajanslar blockchain’in istedikleri yönünü inceleyebilir.”

Kaynak: Coindesk

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?