Ticaret Bakanı Pekcan Açıkladı, İmza 9 Ocak’ta Atılıyor

0

Kripto paraların ardındaki güçlü teknoloji Blockchain, dünyanın hemen her yerinde gelişimini sürdürüyor. Başlı başına büyük bir sektör haline gelen bu yenilikçi teknoloji küresel finansal sistemdeki mevcut birçok sektöre de entegre ediliyor. Öyle ki devlet kurumlarından dev bankalara kadar birçok unsurun teknoloji hakkında çalışmalar başlattığına şahit oluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı da teknolojiyi benimseyen kurumlar arasında yerini aldı.

HaberTürk’ün yazısına göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Blockchain teknolojisi hakkında açıklamalarda bulundu. Bakanın ifadeleri Blockchain teknolojisinin ülkemizde gelmeyi başardığı noktayı gözler önüne seriyor. Bakanlığın yenilikçi teknoloji hakkındaki çalışmalarını aktaran Pekcan bu tür faaliyetlerin gelecekte de devam edeceğini belirterek şunları kaydetti:

İhracat ve ithalat işlemlerinin blokzincir teknolojisiyle hiç olmadığı kadar hızlı gerçekleşmesini sağlayacak yeni bir sistem üzerinde çalışmalarımıza başladık.

Geçmişte siz kıymetli okurlarımızla paylaştığımız bu haberde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ICO’lar hakkındaki açıklamalarını sizlere aktarmıştık. Bakan Pekcan’ın açıklamaları da Türk kripto severlerin ilgisini çekti. Pekcan bakanlık bünyesindeki “Davranışsal Kamu Politikaları” birimine işaret etti ve bu sayede kamu politikalarına yeni konseptler kazandırıldığını aktardı. Pekcan’a göre Ticaret Bakanlığı çok yakında Blokzincir Türkiye Platformunun ilk kamu üyesi haline gelecek.

İmza 9 Ocak’ta

Teknolojinin getirdiği avantajlardan bahseden Ticaret Bakanı Pekcan bu konuda dünyada yaşanan gelişmelere dikkat çekiyor. Teknolojinin uluslararası ticaretteki birçok engeli yok edeceğini savunan Pekcan bakanlığın sektördeki unsurlarla yürüttüğü çalışmalara ilişkin şunları belirtti:

“Bu kapsamda 9 Ocak’ta Kamuda Blokzincir Konferansı düzenlenecek ve Bakanlığımız ile Blokzincir Türkiye Platformu arasında bir mutabakat zaptı imzalanacak. Söz konusu mutabakat zaptı bu alandaki iş birliğimizin kurumsallaşmasına önemli bir katkı sağlayacak. Kamunun blokzincir stratejisinin oluşturulması için temel olacak konferansa 30’dan fazla kamu kurum ve kuruluşunun katılması bekleniyor. Blokzincir alanında Türkiye’nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileri ve Blokzincir Türkiye Platformunun yöneticileriyle özel olarak buluşacağız.”

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?