Tayvan Havayolları Bitcoin ile Uçak Bileti Satışlarına Başladı

0

Tayvan’ın köklü havayolu şirketlerinden Far Eastern Air Transport (FAT) geçtiğimiz günlerde müşterilerinin artık Bitcoin ile uçak bileti ödemelerini yapabileceklerini duyurdu. Böylelikle FAT ülkede kripto para kabul eden ilk hava yolu şirketi oldu.

Kripto para birimlerinin havacılık sektöründe benimsenmesinde öncü olmak isteyen havayolu firması 28 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada yolcuların 2000’den fazla uçuşta Bitcoin ile ödeme yöntemini kullanabileceklerini duyurdu.

Havayolunun şirketinin CEO’su Zhang Gangwei yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu;

Geçtiğimiz yıl kripto paraların önemli bir ödeme aracı olduğu anlaşılınca dijital para birimlerinin geleceğinin çok daha parlak olacağını fark ettik. Çeşitli sektörlerde kripto para birimlerinin kullanımı yeni bir geleceğin temelini oluşturacaktır. FAT kripto para birimlerini ve Blockchain teknolojisini kullanarak sektörde bir numara olmayı hedefliyor.”

1957 yılında Taipei’de kurulan havayolu şirketi bir zamanlar iç hatların en popüler firmasıydı. Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kullanmaya başlamalarıyla birlikte artık uluslararası uçuşlarda Endonezya, Japonya, Malezya, Filipin, Güney Kore, Tayland ve Vietnam’ dan daha fazla yolcuya ulaşma şansını elde edebilir.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Tayvan Merkez Bankası Müdürü Perng Fai-nan, Bitcoin ile kara para aklanmasının önlenmesi amacıyla bu konuda düzenleyici bir takım kuralların getirilmesini desteklediğini belirtmişti.

Tayvan Havayolları Bitcoin kabul eden ilk havayolu şirketi değil

FAT’ın Bitcoin’i ödeme yöntemi olarak kabul etmesi birçok havayolu şirketinin bu konuda çalışmalara başladığı bir zamana denk geldi; fakat FAT, Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk havayolu şirketi değil. Letonya’lı havayolu şirketi  AirBaltic 2014 yılından itibaren kripto paralar ile uçak bileti alınmasına olanak tanıyor. Ayrıca Japonya’nın iki önemli havayolu firması Peach Avation ve Surf Air hem Bitcoin’i hemde Ethereum’u ödeme yöntemi olarak kabul eden  şirketler arasında bulunuyor. 


 

Bu Konuda Sizin Fikriniz Nedir?